اخبار خودرو

سرویس زمستانی خودرو | آماده کردن ماشین برای سرما

آماده کردن ماشین برای زمستان

با سرد شدن هوا، یکی از مهم ترین اقدامات دارندگان خودرو، آماده کردن ماشین برای زمستان است. مراقبت و نگهداری از خودرو در هر فصلی از سال اقدامات مخصوص به خودش را دارد. همانطور که اقداماتی باید برای آماده کردن ماشین برای تابستان انجام شود، آماده کردن ماشین برای زمستان نیز شامل کارهایی می شود که هر صاحب خودرویی باید در دستور کار خود قبل از سرد شدن هوا قرار دهد. بنابراین قصد داریم که در ادامه به بررسی کلیه اقداماتی که باید برای آماده سازی خودرو برای فصول سرد سال انجام شود بپردازیم. با رادیس کار همراه باشید.

مراحل آماده کردن ماشین برای زمستان

اقداماتی که پیش از شروع برف و باران لازم است تا برای آماده سازی اتومبیل انجام دهیم عبارتند از:

 • بررسی لاستیک های ماشین

بعد از بررسی باد هر 4 لاستیک خودرو، از سلامت وضعیت ظاهری آن ها مطمئن شوید که صاف و ساییده نشده باشند و از شیار های مناسب برای عبور از یخ و برف برخوردار باشند تا امکان لیز خوردن را به حداقل برسانند. در نهایت بر اساس آب و هوا و میزان برف و باران و لغزندگی موجود، از زنجیر چرخ استفاده کنید. به طور کلی لازم است انواع مشکلات لاستیک مورد بررسی قرار بگیرد و برطرف شود.

در مطلب نکات مراقبت از لاستیک در زمستان ، هر آنچه باید برای نگهداری و مراقبت از لاستیک ها در فصل سرد بدانید را آورده ایم.

 • چک کردن ضدیخ

از آنجایی که پیش از شروع سرما از ضدیخ برای محافظت از رادیاتور استفاده می شود، بنابراین باید میزان ضدیخ موجود در مخزن را چک کرده و در صورت کم و یا قدیمی بودن آن را به طور کامل تخلیه کنید، سپس اقدام به پر کردن مخزن با ضدیخ جدید و با کیفیت نمایید. اگر علت استفاده از ضد یخ را نمی دانید، به این مطلب سر بزنید.

 • چک کردن باتری ماشین

پس از شروع فصل سرما باید از سلامت باتری ماشین خود مطمئن شوید که از کار نیوفتاده باشد یا سولفاته نشده باشد. البته مشکلات خرابی باتری ماشین گاهی با روشن شدن چراغ باتری خودشان را نشان می دهند.

 • چک کردن برف پاک کن

در هوای سرد به دلیل بخار کردن شیشه و بارش باران، دید راننده کم می شود و سخت تر می توان مسیر رو به رو را مشاهده کرد در نتیجه احتمال خطر تصادف بیشتر می شود. به همین خاطر باید برف پاک کن های خودرو را بررسی کرده که سالم باشند تا قدرت پاک کنندگی شیشه را داشته باشند و منبع آبپاش را با شوینده مخصوص پر کنید. اگر علائم خرابی برف پاک کن را مشاهده می کنید، لازم است برای تعویض تیغه برف پاک کن و خرید برف پاک کن جدید اقدام کنید. به راهنمای خرید تیغه برف پاک کن سر بزنید تا اطلاعات خوبی در خصوص انتخاب برف پاک کن مناسب خودرو تان کسب کنید.

تیغه ای را انتخاب کنید که مناسب خودروی شما و سازگار با شرایط جوی باشد و بتواند از پس بارندگی های طولانی به خوبی بربیاید. انواع تیغه برف پاک کن عبارتند از:

 • تیغه برف پاک کن ژله ای با کیفیت ترین و بهترین تیغه برف پاک کن خودرو به شمار می روند و به تیغه هیبریدی معروف هستند. جنس این نوع از تیغه ها از سیلیکون مرغوب بوده و در برابر شرایط جوی، آب و هوای سرد و گرم از مقاومت بالایی برخوردرند و در پاک کردن سطح شیشه نیز به خوبی عمل می کنند. در نتیجه از قیمت بالاتری نسبت به نوع معمولی برخوردارند.
 • تیغه برف پاک کن برف گیر که استفاده از آن ها رایج نیست و در نواحی کوهستانی و برفی کاربرد دارند چرا که از قدرت بالایی برخوردارند و توانایی پاکسازی سطح شیشه ماشین را از هر نوع برف و یخ دارند.

 

مراحل آماده کردن ماشین برای زمستان

 • چک کردن چراغ های مه شکن

یکی از ملزومات برای آماده کردن ماشین برای زمستان استفاده از چراغ های مه شکن است، بنابراین پیش از شروع سرما باید از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.

 • چک کردن ترموستات اتومبیل

ترموستات در خودرو نقش مهمی در دمای پیشرانه دارد، به دما حساس است و در مسیر آب خنک کننده ماشین قرار دارد. در نهایت بعد از رسیدن آب رادیاتور به مقدار از پیش تعیین شده، مسیر آب را باز می‌کند تا دمای پیشرانه بیش از حد مجاز نشود. بنابراین باید وضعیت سلامت این بخش از ماشین به درستی بررسی شود.

 • چک کردن ترمز ماشین

سعی کنید پیش از حرکت در سرما حتما ترمز خودرو را چک کنید و مطمئن شوید که درست کار می کند و حرکت خود را آهسته شروع کنید تا دیسک، کالیبر و ترمز دستی در صورت یخ زدگی به آهستگی گرم شوند. در صورتی که سیستم ترمز مشکلی داشته باشد شاهد ترمز نگرفتن ماشین خواهید بود که باید به سرعت برطرف شود.

 • پیشگیری از کمبود سوخت در باک

سوخت ماشین در ماه های سرد سال نباید از نیمه پایین تر بیاید چرا که مانع از تجمع رطوبت در سیستم سوخت رسانی شده و از یخ زدگی احتمالی جلوگیری می کند.

 • چک کردن سیستم گرمایشی داخل ماشین

برای چک کردن سیستم گرمایشی داخل از نحوه عملکرد ترموستات و مجاری عبور آب در داخل سیستم بخاری مطمئن شوید و به صورت دوره‌ای این سیستم را بررسی کنید. چون در صورت مشکل در این قسمت با مشکل گرم نکردن بخاری ماشین مواجه خواهید شد.

 • استفاده از مکمل سوخت

اهمیت مکمل ‌های سوخت در حفظ کیفیت سوخت برای مدت طولانی است. سوخت موجود در باک حداکثر تا ۳۰ روز کیفیت خود را حفظ می‌کند؛ در نتیجه اگر از ماشین‌ خود زیاد استفاده نمی‌کنید، استفاده از این نوع مکمل‌ها روند ذکر شده را کُند می کنند.

چک کردن باتری ماشین

وسایل مهم برای آماده کردن ماشین در زمستان

همراه داشتن ابزاری مانند: جعبه ابزار، جعبه کمک‌ های اولیه و … در ماشین در هر فصلی ضروری است اما در زمستان بیش از هر زمان دیگری به آن ها نیاز است. این وسایل عبارتند از:

 • ضدیخ
 • جعبه کمک‌ های اولیه
 • زنجیر چرخ
 • اسپری پنچرگیری
 • یخ ‌شکن
 • لباس گرم و پتو سفری
 • چراغ قوه

در این مقاله از رادیس کار سعی کردیم کلیه اقداماتی که باید برای آماده سازی خودرو برای فصول سرد سال انجام شود را برای شما عزیزان شرح دهیم. آماده کردن ماشین برای زمستان امر مهمی است که رابطه مستقیم با حفظ سلات خودرو و نیز حفظ جان سرنشینان دارد. در نتیجه در انجام هیچ یک از موارد گفته شده نباید کوتاهی کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *