اخبار خودرو

چرا از ضد یخ استفاده می کنیم؟

چرا از ضد یخ استفاده می کنیم؟

اگر برای شما هم سوال است که چرا از ضد یخ استفاده می کنیم؟ باید بدانید که در فصل های سرد سال، استفاده از ضد یخ امری ضروری است چرا که ضد یخ بعد از ورود به رادیاتور خودرو، مانع از یخ زدن آب موجود در آن می شود. فرمول های به کار گرفته شده در ضدیخ های جدید، به گونه ای است که علاوه بر جلوگیری از یخ زدن آب داخل رادیتور، از جوش آمدن آب نیز در فصل گرما می شود.

ترکیبی از آب مقطر و نوعی الکل ضد یخ را تشکیل می دهند که اتیلن گلیکول رایج ‌ترین آن ها است، چرا که هم ارزان ‌تر است و هم می توان به هر نسبتی آن  را با آب مخلوط کرد. امروزه نیز ماده ای جدید به نام پروپیلن گلیکول در بازار به فروش می رسد که گران‌تر اما کم خطر است. در این مقاله قصد داریم به دلایل استفاده از ضد یخ و اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ بپردازیم. پس تا انتها با رادیس کار همراه باشید.

چرا ضدیخ میریزیم؟

چرا ضدیخ می‌ریزیم؟

ضد یخ و مواد شیمیایی موجود در آن مزایای بسیاری برای سیستم خنک‌ کننده موتور ماشین دارند. از مهم ترین و کاربردی ترین مزایای ضد یخ می توان به قدرت آن در جلوگیری از یخ زدن مایع درون محفظه موتور در هوای سرد زمستانی اشاره کرد.

آب در صفر درجه سانتی‌گراد یا در ۳۲ درجه فارنهایت منجمد می‌شود. در نتیجه مخلوطی از ۵۰٪ آب و ۵۰٪ ضد یخ در حدود ۳۷- درجه سانتی‌گراد یا ۳۵- درجه فارنهایت یخ می‌زند و این دمایی است که ضد یخ  در آن یخ می‌زند.

همچنین ضد یخ نقطه جوش آب را بالا می‌ آورد. از آنجایی که آب در دمای  ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد و یا ۲۱۲ درجه فارنهایت به جوش می‌آید، هر چه این درجه بالاتر باشد، برای موتور خودرو بهتر خواهد بود، چرا که آب جوش موجب آسیب رسیدن به موتور می شود اما ترکیب ۵۰ % ضد یخ و ۵۰ % آب، نقطه جوش آب را بین ۲۴۰ و ۲۷۰ سانتی‌گراد (۴۶۴ و ۵۱۸ درجه فارنهایت) نگه می دارد. لازم به ذکر است تعیین کردن دقیق نقطه جوش به فشار مخلوط آب و ضد یخ در محفظه موتور هم بستگی دارد.

دلایل استفاده از ضد یخ

 • جلوگیری از یخ زدن در فصل ‌های سرد سال
 • پیشگیری از آسیب رسیدن به قطعات موتور و رادیاتور
 • جلوگیری از جوش آمدن آب در فصل‌ های گرم سال
 • کاهش رسوبات رادیاتور و موتور و جلوگیری پیشگیری از جوش آوردن موتور
 • مانع خوردگی و اکسید شدن قطعات موتور
 • انتقال حرارت موتور به رادیاتور
 • تناسب میزان ترکیب ضد یخ و آب موتور

اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر به جای استفاده از ضد یخ، فقط از آب برای خنک کردن ماشین استفاده کنیم اشتباه خیلی بزرگی در حق ماشین خود انجام داده ایم، بنابراین استفاده از یک ضد یخ مرغوب امری ضروری است و همیشه باید در سیستم خنک‌کننده موجود باشد.

چرا که عدم استفاده از ضدیخ در دمای زیر صفر نه تنها موجب یخ زدن مایع خنک‌ کننده خودرو می‌شود، بلکه مشکلات دیگری نیز ببه وجود می آورد.

از آنجایی که حجم آب در زمان انجماد و یخ زدن افزایش پیدا می‌کند باعث ایجاد فشار به بلوک موتور می شود و چون بلوک موتور از جنس آهن یا آلومنیوم است، در نتیجه مقاومت بالایی در مقابل خاصیت کشسانی ندارد و در نهایت موجب بروز اتفاقات ناگواری خواهد شد ک این به معنی ترکیدن بلوک موتور، پارگی شلنگ‌ ها و نابودی شبکه‌ های رادیاتور است.

پس از وارد شدن آسیب به بلوک موتور،  تنها یک استارت کافی است تا به احتمال بالا، واتر پمپ قفل شده سبب پارگی تسمه ‌تایم شود، در نتیجه، باعث برخورد سوپاپ ‌ها با پیستون و کج شدن آن ها می ‌شود و در آخر باید هزینه تعویض یک موتور کامل را پرداخت کنید.

در نتیجه با توجه به توضیحات که داده شد، حتما جواب سوال پرتکرار” اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ ” را گرفته اید. بنابراین بهترین تصمیم، استفاده از یک ضد یخ با کیفیت و مرغوب است.

بهترین زمان برای تعویض ضد یخ خودرو این است که پس از هر ۸۰ هزار کیلومتر، آن را بررسی کرده و مقدار اسیدیته آن را بسنجید. برای این کار می توانید از نوار تشخیص استفااده کنید و یا علائم کمبود ضد یخ را بررسی کنید.

علائم مهم که نشان دهنده کمبود ضد یخ هستند، عبارت‌اند از:

 1. بارز ترین نشانه کاهش ضد یخ در خودرو، بوی شیرین خاصی است که در کابین خودرو می‌پیچد. در صورت احساس این بوی شدید، بخشی که زیر پای سمت مسافر است را بررسی کنید. در صورتی که مایع یا رطوبتی در آنجا دیده شده، ممکن است نشانه نشت ضد یخ باشد.
 2. از دیگر نشانه ‌های کمبود ضد یخ در ماشین، دیده شدن لایه ‌ای چرب در بخش داخلی شیشه‌ های خودرو است که ممکن است با کثیفی شیشه ‌ها اشتباه گرفته ‌شود. تفاوت این دو مورد در این است که بعد از تمیزکردن اگر مشکل از ضد یخ باشد، بلافاصله دوباره خودش را نشان می‌دهد.
 3. ضعیفی گرمای بخاری نشانه دیگری از کمبود ضد یخ است. به طور معمول اگر سطح ضد یخ کم باشد، موجب می‌شود تا سیستم گرمایی به‌ درستی کار نکند و در ماه ‌های سرد سال خود را بیشتر نشان می‌دهد. البته ممکن است از ترموستات نیز باشد پس بهتر است در چنین مواردی ابتدا سطح ضد یخ را چک کنید که پایین نباشد یا نشتی ندهد و اگر مشکلی نبود سپس به سراغ ترموستات بروید.
 4. چراغ هشدار نیز در داشبورد می‌تواند از کمبود ضد یخ اطلاع دهد. گرچه همه ماشین ها از این ویژگی برخوردار نیستند اما برخی از اتومبیل ها این قابلیت را دارند که اگر در صورت کمبود ضد یخ، بر روی داشبورد به شما اطلاع دهند.
 5. در اغلب خودروهای به روز امکانی وجود دارد که در صورت داغ‌ شدن موتور به‌ علت کمبود ضد یخ، اتوماتیک وار موتور خودرو را خاموش می‌کند. در نتیجه از کار افتادن اتوماتیک موتور خودرو نیز یکی از نشانه‌ ها است و کمک می‌کند تا به موتور بر اثر گرمای زیاد آسیب وارد نشود. گرچه  بعد از خنک شدن موتور می‌توانید مجدد یه حرکت ماشین ادامه دهید، اما باید در اسرع وقت به ‌فکر تعویض ضد یخ باشید.
 6. مصرف بیش از حد سوخت اتومبیل هنگامی که مقدار ضد یخ کاهش پیدا می کند، اتفاق می افتد و این در حالی است ‌که سوخت ماشین در دمای مناسب، به‌ شکل صحیح مصرف می شود.

دلایل استفاده از ضد یخ

خرید ضد یخ مرغوب

حال باید ببینیم که برای تهیه یک ضد یخ مناسب باید چه مواردی را در نظر بگیریم؟

اول از همه رنگ ضد یخ را در هنگام خرید ملاک قرار ندهید و برای تشخیص ضد یخ مناسب برای ماشین خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

در دفترچه راهنمای خودرو، اطلاعات ضد یخ مناسب برای ماشین درج شده است اما اگر دفترچه راهنما ندارید می توانید از نمایندگی های مختص خودروی خود کمک بگیرید. همچنین از فروشگاه ‌های لوازم یدکی خودرو نیز می‌توانید راهنمایی‌ های لازم را درباره خرید ضد یخ مناسب خودرو خود دریافت کنید.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا به جواب سوالاتی از قبیل “چرا از ضد یخ استفاده می کنیم؟” و ” اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ ” بپردازیم. امیدواریم که مطالب این متن برای شما عزیزان مفید باشد. ممنون که با رادیس کار همراه بودید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *