عیب یابی لوازم یدکی

با انواع صدای تیغه برف پاک کن و راه های از بین بردن آن ها آشنا شوید

صدای تیغه برف پاک کن

یکی از بخش های مهم خودرو، برف پاک کن آن است که در زمان برف و بوران باید عکس العمل و کارکرد مناسبی از خود نشان دهد تا دید راننده دچار مشکل نشده و در نتیجه موجب خطرآفرینی نشود. این قطعه از ماشین نیز مانند دیگر قطعات نیاز به رسیدگی دارد و ممکن است گاهی دچار مشکل شود. بنابراین قصد داریم در ادامه به بررسی علت صدای تیغه برف پاک کن بپردازیم. با رادیس کار همراه باشید و با علل صدای تیغه برف پاک کن آشنا شوید تا مطمئن شوید که این صدا نشانه خرابی تیغه برف پاک کن نیست چون در این صورت ممکن است نیاز به تعویض تیغه برف پاک کن باشد.

صدای جیر جیر برف پاک کن

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است سبب ایجاد صدای جیر جیر برف پاک کن خودرو شود. این موارد عبارتند از:

1- آلوده و کثیف بودن شیشه خودرو

یکی از دلایلی که صدای تیغه برف پاک کن را در می آورد، تجمع خاک و گرد و غبار بر روی شیشه خودرو و بارش بارن و ایجاد گل و لای در میان تیغه برف پاک کن و شیشه ماشین می شود و در نتیجه حرکت تیغه بر روی کثیفی ها باعث ایجاد صدای جیر جیر برف پاک کن می گردد.

2- کثیف شدن تیغه های برف پاک کن

همانطور که آلودگی ها و گرد و خاک به مرور بر روی شیشه خودرو جمع می شوند، بر روی تیغه های برف پاک کن ماشین نیز جمع می شوند و حرکت آن بر روی شیشه را دچار سروصدا می کند. به همین خاطر بهتر است تا علاوه بر تمیز کردن شیشه، با یک دستمال نمدار نیز نسبت به تمیز کردن تیغه های برف پاک کن اقدام کنید تا از صدای جیر جیر برف پاک کن جلوگیری شود.

3- کهنه و قدیمی شدن تیغه های برف پاک کن

معمولا عمر تیغه های برف پاک کن خودرو با توجه به آب و هوا و محیطی که در آن قرار دارند، حدود 2 تا 3 سال است. در نتیجه به مرور زمان قسمت لاستیکی تیغه ها از بین می رود و تیغه ها حالت سفت و خشک پیدا می کنند و به همین خاطر باعث ایجاد صدای جیر جیر برف پاک کن می شود.

4- خشکی سطح شیشه

هنگامی که شیشه ماشین خشک است هرگز نباید از برف پاک کن استفاده کرد چرا که باعث آسیب رسیدن به هر دوی آن ها و ایجاد صدای تیغه برف پاک کن می شود، بنابراین حتما پیش از استفاده از برف پاک کن خودرو، سطح شیشه ماشین را مرطوب و خیس کنید.

چگونه صدای برف پاک کن را قطع کنیم؟

برای از بین بردن صدای برف پاک کن راهکار های مختلفی وجود دارد تا بتوان این صدای آزاردهنده را از بین برد یا کاهش داد. برای اطلاع از این که چگونه صدای برف پاک کن را قطع کنیم، در ادامه راهکار و ترفند هایی را ارائه می دهیم که نتیجه بخش هستند. برای قطع کردن صدای برف پاک کن می توان:

  • پاکسازی و جدا کردن آلودگی ها از تیغه برف پاک کن: برای انجام اینکار، تیغه برف پاک کن را از روی شیشه بلند کنید تا از هم فاصله بگیرند. سپس با استفاده از یک پارچه یا حوله که به آب گرم و مواد شوینده مانند صابون و یا الکل آغشته شده است، تیغه ها و لولا های آن را تمیز کنید تا به صورت روان حرکت کنند و از حالت سفتی و ایجاد صدا خارج شوند.
  • تمیز کردن شیشه خودرو با استفاده از شیشه شوی: برای پاک کردن شیشه های ماشین می توان از شیشه پاک کن های فاقد آمونیاک به همراه دستمال های باکیفیت از جنس میکروفیبر استفاده کرد تا علاوه از تمیز کردن شیشه، رد و پرز از خود به جای نگذارند. از سرکه سفید نیز می توان به عنوان پاک کننده استفاده کرد، البته دقت نمایید که این سرکه نباید رقیق باشد و در قسمت های رنگ شده خودرو نباید به کار برود.
  • استفاده از جوش شیرین: از دیگر موادی که می توان برای پاک کردن شیشه و کاهش صدای تیغه های برف پاک کن استفاده کرد، جوش شیرین است که می بایست مقداری زیادی از آن را به کمک یک دستمال مرطوب و نمدار بر روی سطح شیشه بکشید.
  • پاک کردن شیشه با دستمال مرطوب حاوی الکل: در صورتی که امکانات کافی در اختیار ندارید تا هریک از روش های بالا را برای تمیز کردن شیشه ماشین خود به کار ببرید، می توانید به کمک دستمال های مرطوب الکلی اقدام به تمیز کردن لاستیک های تیغه برف پاک کن خودرو کنید.
  • پر کردن مخزن شیشه پاک کن با مایع: همانطور که اشاره شده برای تمیز شدن شیه و جلوگیری از ایجاد صدا و خراب شده تیغه ها، باید سطح شیشه ماشین از رطوبت کافی برخوردار باشد. بنابراین پر کردن مخزن شیشه شوی خودرو با مایع شیشه پاک کن می تواند به انجام بهتر این مورد کمک کند.
  • تنظیم کردن محل قرارگیری تیغه های برف پاک کن: ممکن است تیغه ها به درستی تنظیم نشده و یا در جای دقیق خود قرار نگرفته باشند، در نتیجه مانع عملکرد صحیح آن ها و ایجاد صدای جیر جیر و … شوند. برای رفع سفتی بازوهای تیغه می توانید با استفاده از دستان خود بازو ها را چرخانده و از سفتی آن ها بکاهید تا بهتر عمل کنند.
  • تعویض لاستیک تیغه برف پاک کن: ممکن است لاستیک به کار رفته در لبه های تیغه های برف پک کن، از بین برود و یا در اثر تابش نور و … دچار خشکی و سفتی شوند، در نتیجه باعث ایجاد صدای نامطلوب در هنگام برخورد با شیشه شوند. در این موارد بهتر است پس از بررسی و اطمینان از وضعیت لاستیک های تیغه، در صورت نیاز اقدام به تعویض آن ها نمایید.

اگر پس از انجام تمامی موارد گفته شده، باز هم از عملکرد تیغه های برف پاک کن خودروی خود ناراضی بودید و یا صدای تیغه برف پاک کن و صدای جیر جیر برف پاک کن کاهش پیدا نکرد، بهتر است که به فکر تعویض تیغه های برف پاک کن باشید و تغییری کلی ایجاد کنید.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا به بررسی علل صدای جیر جیر برف پاک کن و پاسخ به سوال چگونه صدای برف پاک کن را قطع کنیم بپردازیم. در هر صورت بهتر است تا پیش از هر اقدامی اطلاعات کافی کسب کرده و از یک متخصص کمک گرفته تا بهترین تصمیم را برای اجرا بگیرید. ممنون که با رادیس کار همراه بودید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *