راهنمای خرید لوازم یدکی

عمر مفید لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد؟

لنت ترمز چقدر عمر می کند؟

طول عمر لنت ترمز هم مانند سایر قطعات مصرفی خودرو محدود است و پس از مدتی باید تعویض شود. ما در این مطلب توضیح خواهیم داد که عمر مفید لنت ترمز چقدر است. زمان تعویض لنت ترمز چه وقتی است و اینکه عمر لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد.

در ادامه این مقاله از فروشگاه لوازم یدکی رادیس کار با ما همراه باشید تا خدمت شما مخاطبین گرامی شرح دهیم که لنت ترمز چقدر عمر می‌ کند و به طور کلی عمر مفید لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد؟

فروشگاه اینترنتی رادیس کار به‌ واسطه برخورداری از مجموعه‌ای کامل از انواع لنت‌ ترمز بی ام و و لنت ترمز بنز، می‌تواند نیاز شما را برای دسترسی و خرید چنین قطعاتی به طور کامل برطرف کند.

لنت ترمز چقدر عمر می کند؟

حقیقت این است که هیچ پاسخ دقیقی برای پاسخگویی به این سوال وجود ندارد؛ چرا که مقدار عمر لنت های ترمز به عوامل متعددی بستگی دارد. با این حال اغلب کارشناسان عمر مفید لنت ترمز را حدود 25 تا 70 کیلومتر می‌داند، اما به طور معمول بسیاری از افراد لنت اتومبیل خود را بعد از حدود 40 هزار کیلومتر تعویض می‌کنند.

با نگاهی به اعداد ارقام ذکر شده در بالا، به‌راحتی می‌توان دریافت که اختلاف نظر فراوانی برای مقدار دقیق عمر مفید لنت ترمز وجود دارد. چنین اختلافاتی حاصل عوامل متعددی است که بر این موضوع تاثیرگذار هستند. چیزی شبیه به مقدار متوسط مصرف بنزین خودرو که به عوامل مختلفی همچون وزن کلی خودرو، حجم موتور، نوع جاده، سبک رانندگی و… بستگی دارد.

معمولا اگز لنت ترمر خودرو تان را از بین بهترین برندهای لنت ترمز انتخاب کنید، عمر بیشتری خواهند داشت. چون از شرکت های معتبر عرضه شده اند و مواد به کار رفته در آن ها از کیفیت بالایی برخوردار است.

عمر لنت ترمز

عمر لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد؟

در پاسخ به این سوال که عمر مفید لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد باید به بررسی موارد زیر بپردازیم. عوامل موثر در عمر لنت ترمز را در ادامه بخوانید.

جنس لنت ترمز

لنت‌های ترمز امروزی، به طور معمول از جنس فلز، مواد آلیاژی، مواد آلی یا سرامیک ساخته می‌شوند. لنت‌های فلزی و نیمه‌فلزی یا آلیاژی، ارزان‌ترین‌ آن‌ها هستند که امروزه استفاده از این دست لنت‌ها تقریبا منسوخ شده است. اگر دنبال لنتی با طول بالاتر هستید، بهتر است به سراغ لنت‌های ترمز سرامیکی بروید چرا که که بیشترین دوام و طول عمر را دارند. اگر تفاوت لنت ترمز سرامیکی و معمولی را نمی دانید، این مطلب را بخوانید.

نوع گیربکس

شاید کمی عجیب باشد، اما مصرف لنت ترمز در خودروهای اتوماتیک و دنده‌ای با دیکدیگر تفاوت دارد. درواقع به دلیل تاخیر معمول گیربکس‌های اتوماتیک در توقف روند ارسال قدرت و گشتاور موتور به سوی چرخ‌ها، بعد از فشردن پدال ترمز در این‌ خودروها لنت ترمز مدت زمان بیشتری با دیسک درگیر خواهد بود. بنابراین در‌صورتی‌که مالک خودروی دنده دستی هستید، بهتر است بدانید که خودروی شما از نظر مصرف لنت ترمز، اوضاع بهتری نسبت به خودروهای اقتصادی با گیربکس اتوماتیک دارد!

سبک رانندگی

سبک رانندگی، عامل مهمی در افزایش یا کاهش عمر مفید لنت ترمز خودرو به حساب می‌آید. توقف‌های شدید و سخت و آن هم به طور مکرر، عامل مهمی در نابودی لنت‌های ترمز خودروی شما خواهد بود. راننده‌هایی که عادت به رانندگی تهاجمی و سرعت‌های بالا دارن، تقریبا دو برابر کسایی که همیشه فاصل طولی و سرعت مجاز را رعایت می‌کنن، لنت ترمز مصرف می‌کند.

روغن ترمز

روغن ترمز، روان‌کار اصلی و مایع حیات سیستم ترمز خودرو محسوب می‌شود. تعویض به موقع یا اضافه‌کردن روغن ترمز مناسب و باکیفیت، یکی از سرویس‌هایی است که باعث افزایش عمر لنت و سایر اجزای سیستم ترمز اتومبیل شما خواهد شد.

روتورها

سیستم ترمز یکی از پراستهلاک‌ترین قسمت‌های هر خودرو به حساب می‌آید که گرما و اصطکاک بسیار زیادی را تحمل می‌کند و به همین دلیل، در طولانی‌مدت امکان فرسودگی روتور ترمزها وجود دارد. روتورهای تاب‌خورده یا فرسوده، به‌راحتی می‌توانند به لنت‌ها آسیب بزنند و تعویض‌نکردن آن‌ها، باعث افزایش هزینه نگهداری از خودرو خواهد شد؛ چراکه مجبور می‌شوید در فواصل زمانی کوتاه‌تری برای تعویض لنت‌ها اقدام کنید.

زمان تعویض لنت

زمان تعویض لنت ترمز را بدانید!

مهم نیست که چقدر با احتیاط رانندگی کنید و از لنت ترمز خود مراقبت کنید، در‌نهایت لنت ترمز عمر مفید خودرو را دارد و باید پس از مدتی آن‌ها را تعویض کنید. تعویض لنت ترمز در زمان مناسب حتی می‌تواند در دراز مدت هزینه‌‌های جاری اتومبیل شما را نیز کاهش دهد.

به طور مثال اگر اجازه دهید لنت‌های ترمز شما فرسوده شوند، می‌توانند به روتورها آسیب وارد کند یا حتی باعث خرابی دیسک ترمز شود که تعمیر تا تعویض چنین قطعاتی مطمئنا خیلی بیشتر از تعویض به موقع لنت، برایتان هزینه در بر خواهد داشت. از جمله علائم اتمام لنت ترمز و نزدیک‌شدن به زمان تعویض آن می‌توان به احساس لرزش هنگام فشردن پدال ترمز، صدای سوت و کاهش فشار ترمز اشاره کرد. اگر زمان آن رسیده که برای خرید لنت ترمزهایی جدید اقدام کنید، حتما به صفحه راهنمای خرید لنت ترمز در رادیس کار مراجعه کنید.

5 نشانه نیاز به لنت ترمز جدید

1. صدای جیغ می شنوید

این را تصور کنید: با رادیو خاموش و شیشه های بسته در حال رانندگی هستید. در خلوت نسبی، صدای خراشیدن، جیغ یا وزوز ضعیفی را می شنوید. همچنین مشاهده می‌کنید که هر زمان که ترمز می‌زنید، آن صدای مرموز از بین می‌رود و به محض اینکه پای شما از روی پدال ترمز خارج شد، دوباره برمی‌گردد. اینجا چه خبره؟

امروزه اکثر لنت‌های ترمز – اما نه همه – با «نشانگرهای سایش» داخلی تولید می‌شوند. تنها هدف پشت این چیزها انتشار آن فریاد ناخوشایندی است که به تازگی شنیده اید. نشانگرهای سایش زبانه های فلزی هستند که در نزدیکی بالای لنت های ترمز معمولی قرار دارند. هنگامی که خود لنت ترمز تا حد خطرناکی فرسوده شود، نشانگر روی روتور خراشیده می شود. این یک صدای توری متمایز ایجاد می کند که به راننده هشدار می دهد که لنت ترمز فعلی او در خطر فرسایش کامل قرار دارد. درباره انواع صدای لنت ترمز اینجا بیشتر بخوانید.

2. صدای کلیک می شنوید

در برخی خودروها، لنت های ترمز به خوبی در یک دستگاه نگهدارنده مخصوص قرار می گیرند. سایر وسایل نقلیه آنها را با گیره، پیچ و مهره یا پین ثابت نگه می دارند. به هر حال، هدف مشترک پشت این طرح‌ها، جلوگیری از تکان خوردن لنت‌های ترمز است. اگر به نحوی شل شوند (شاید پس از آسیب دیدن بخشی از سخت افزار اطراف)، شروع به لرزیدن می کنند. پس از آن، صدای کلیکی است که با فشار دادن یا رها شدن پدال ترمز به صدا در می آید.

3. توقف خودرو به زمان بیشتری نسبت به قبل نیاز دارد

این مشکل یک نام دارد و نام آن “محو شدن ترمز” است. بیشتر اوقات، این نتیجه مستقیم فشار دادن عمدی ترمز در مسافتی وسیع بدون توقف کامل خودرو است. گاه به گاه، چنین مانوری ممکن است ضروری باشد، به ویژه هنگام رانندگی از دامنه کوه یا روی یک جاده پر پیچ و خم. با این حال، اگر این کاری است که اغلب انجام می دهید – مثلاً اگر در یک منطقه تپه ای زندگی می کنید که باید مرتباً در سراشیبی رانندگی کنید – به مرور زمان بر مکانیسم ترمز شما تأثیر می گذارد. با وادار کردن لنت های ترمز به تماس با روتورها برای مدت طولانی و بدون وقفه، هر دو جزء گرم می شوند. در این فرآیند، توانایی آنها برای ایجاد اصطکاک مورد نیاز علیه یکدیگر در طول زمان کاهش می یابد. در نتیجه، متوجه خواهید شد که ماشین شما به همان سرعتی که قبلا انجام می شد متوقف نمی شود.

4. دماغه ماشین شما هنگام ترمز به یک طرف کشیده می شود

لنت های ترمز خودروی شما همیشه به همان میزان فرسوده نمی شوند. گاهی اوقات، آنهایی که در یک طرف هستند سریعتر از همتایان خود در طرف دیگر لاغرتر می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است پس از زدن ترمز، خودرو کمی به چپ یا راست بکشد. مشکل را کنترل نکنید و فشار غیرضروری به قفسه فرمان خود وارد خواهید کرد (به علاوه اتصالات توپی وسیله نقلیه، بند فرمان و یاتاقان چرخ ها). ریسک نکنید: از یک مکانیک بخواهید فورا مشکل را بررسی کند.

توجه داشته باشید که لنت ترمز ممکن است لزوماً دلیل این علامت خاص نباشد. همچنین ممکن است ناشی از مسائل دیگری مانند فشار نامناسب تایر، خرابی بلبرینگ چرخ، یا خرابی کالیپر ترمز باشد. با این گفته، اگر لنت های ترمز فرسوده ناهموار واقعاً مقصر هستند، باید دو مجموعه جدید در یک جلسه نصب شود.

5. پدال ترمز با فشار دادن می لرزد

آیا هر زمان که روی آن پا می گذارید پدال ترمز به شدت تکان می خورد؟ ممکن است لنت ترمز شما باعث این مشکل شده باشد. لنت های ترمز معمولاً با نوعی رزین چسبنده در کنار هم نگه داشته می شوند. همانطور که هر لنت ترمز فرسوده می شود، این چسب داغ می شود و روی روتور آغشته می شود. در شرایط ایده آل، لایه ای را تشکیل می دهد که به طور یکنواخت روی سطح دیسک پخش می شود. اما اگر لنت ترمز بیش از حد گرم شود، رزین ممکن است به طور یکنواخت توزیع نشود. مکانیک ها این موضوع را “لعاب” می نامند و می تواند باعث لرزش پدال ترمز شود.

پدال ترمز ضربان دار قابل اعتماد نیست. اگر این مشکل بررسی نشود، توانایی شما برای ترمزگیری ایمن ممکن است به خطر بیفتد. وقتی صحبت از نگهداری لنت ترمز می شود، ایمن باشید و معطل نکنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.