عیب یابی لوازم یدکی

خرابی دیسک ترمز و نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید!

انواع خرابی دیسک ترمز

همه ما به نحوی با سازوکار سیستم ترمز و قطعات آن آشنایی داریم. این موضوع در مورد کسانی که مالک یک خودرو هستند، بیش‌تر صدق می‌کند. به‌طورکلی سلامت همه قطعات موجود در سیستم ترمز یکی از ضرورت‌هایی است که باید برای هر خودرو بررسی شوند. مشکلاتی مانند خرابی دیسک ترمز در روند استفاده از ماشین کاملاً عادی و رایج است، اما نکته مهم در اینجا میزان آشنایی شما با این مشکل و راه‌های رفع آن خواهد بود.
ماشین‌های امروزی دیگر از خودروهای کاسه‌ای با فناوری‌های قدیمی استفاده نمی‌کنند و ترمزهای دیسکی جایگزین آن‌ها شده‌اند. در این ترمزها اجزای مختلفی مانند کالیپر، لنت یا دیسک‌ها هستند که اهمیت بسیار بالایی دارند. همین موضوع باعث شده تا این مطلب را در مورد تشخیص خرابی دیسک ترمز و علائم آن بنویسیم. خرابی دیسک را جدی بگیرید چون می تواند باعث خرابی لنت ترمز ها هم بشود.

پس اگر شما هم به دنبال اطلاعات بیش‌تری دراین‌ رابطه هستید، توصیه می‌کنیم در ادامه با رادیس کار همراه باشید. این فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی علاوه بر فروش انواع دیسک ترمز بنز و دیسک ترمز بی ام و اطلاعات خوبی درباره انواع خرابی دیسک ترمز راه حل رفع آن در اختیار شما قرار می دهد.

علائم خرابی دیسک ترمز

تشخیص مشکلاتی که برای خودرو شما اتفاق می‌افتند، گام اول برای رفع آن‌هاست، پس باید به‌خوبی در مورد نشانه‌ها و علائم هر مشکل اطلاع داشته باشید یا برای این کار به تعمیرگاه‌ها و افراد مجرب مراجعه کنید. علائم خرابی دیسک ترمز هم یکی از همین موارد است با این تفاوت که حتی اگر اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشید هم می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید.
• سوت کشیدن ترمزها با فشار دادن پدال
• لرزش پدال ترمز
• سفت شدن پدال ترمز
• به ته رسیدن پدال
• لرزش و عدم کنترل روی فرمان هنگام ترمزگیری
• متمایل شدن خودرو به یک سمت
• روشن شدن چراغ چک ترمز
• عملکرد زودتر از موعد ترمز

انواع خرابی دیسک ترمز

همان‌طور که می‌بینید، علائم خرابی دیسک ترمز بسیار متنوع هستند. در مرحله اول با مشاهده هر یک از این علائم باید زنگ خطر را جدی بگیرید و به دنبال مشکل اصلی باشید. همه این علائم در واقع مربوط به یک سری خرابی‌های خاص هستند. به‌این‌ترتیب اگر اطلاعات بیش‌تر در مورد این خرابی‌ها داشته باشید در مدت‌زمان کوتاه‌تری می‌توانید مشکل اصلی را پیدا و رفع کنید.

لبه‌دار شدن دیسک ترمز

همان‌طور که می‌دانید در سیستم ترمز هر ماشین، لنت‌‌ها در طی پروسه‌ای بر روی دیسک فشار داده می‌شوند تا در نهایت ماشین را از حرکت نگه‌دارند. این پروسه هم لنت‌ها و هم دیسک ترمز را تحت‌فشار زیادی قرار می‌دهد و نتیجه نهایی، فرسوده شدن آن‌هاست. یکی از مشکلاتی که در این پروسه ممکن است شاهدش باشید، لبه‌دار شدن دیسک ترمز است.
دلیل اصلی وقوع این مشکل را می‌توان استفاده از دیسک‌ها بی‌کیفیت دانست. دیسک‌های غیراستاندارد که پروسه تولید مناسبی ندارد در فرایند ترمزگیری به‌درستی عمل نمی‌کنند. در واقع میزان سایش آن‌ها با لنت در همه قسمت‌های یکسان نیست و عموماً لبه بیرونی دیسک سالم‌تر بقیه‌ قسمت‌ها باقی می‌ماند. اصطلاحاً به این خرابی، لبه‌دار شدن دیسک گفته می‌شود و باید دقت داشته باشید که این دیسک‌های غیراستاندارد روی فرسودگی لنت‌های خودروی شما هم اثرات بسیار منفی دارند.
متأسفانه یا خوشبختانه راهکار خاصی برای رفع این مشکل وجود ندارد و بهترین کار تعویض دیسک خواهد بود. اما برای دیسک جایگزین سعی کنید از جنس اصل و باکیفیتی استفاده کنید که چنین دردسرهایی را به دنبال نداشته باشد.

لاغر شدن دیسک ترمز

باز هم استفاده از دیسک‌های غیراستاندارد، ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت دلیل اصلی ایجاد این مشکل است. شاید تصور کنید که با خرید دیسک ترمز غیراستاندارد در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید، اما دقت کنید که مشکلاتی که این قطعه برای شما به دنبال خواهد داشت، بسیار بیش‌تر از هزینه‌ای است که باید برای یک دیسک خوب می‌پرداختید.
دیسک‌های بی‌کیفیت از مواد مناسبی تولید نمی‌شوند و در طی پروسه ترمزگیری به‌سرعت تا دماهای بالا داغ می‌شوند. این مشکل در مدت کوتاهی سبب ازبین‌رفتن لایه‌های بالایی دیسک می‌شود. به‌این‌ترتیب پس از مدت کوتاهی و استفاده معمولی از خودرو، شاهد خواهید بود که لنت‌ها به‌اصطلاح لاغر شد‌ه‌اند. ازبین‌رفتن ضخامت دیسک‌های می‌تواند خطر کاهش قدرت ترمز را به همراه داشته باشد و بهتر است هر چه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام کنید.

تاب برداشتن دیسک ترمز

اگر هنگام ترمزگرفتن شاهد تکان‌های عجیب فرمان و لرزش پدال ترمز هستید، شک نکنید که خرابی دیسک ترمز دلیل اصلی است. این علائم عمدتاً مربوط به زمانی است که دیسک تاب برمی‌دارد. ممکن است دیسک هیچ‌گونه ساییدگی نداشته باشد و حتی لبه‌دار هم نشده باشد، اما تاب برداشتن دیسک ترمز به‌ کلی دیسک ترمز را ناکارآمد می‌کند.
دلیل اصلی وقوع این مشکل گرم‌شدن بیش از حد دیسک‌ها و سپس سرد شدن سریع آن‌هاست. برخی افراد به‌اشتباه برای این که ترمز خود را خنک کنند، روی آن آب می‌ریزند؛ این کار حکم مرگ دیسک و لنت را دارد و باید از انجام آن خودداری کنید. ازآنجایی‌که دیسک ترمز تاب برداشته، قابل تعمیر نخواهد بود؛ بهترین کار این است که آن را تعویض کنید. دقت داشته باشید که این مشکل به شکل بسیار مؤثری باعث عملکرد ضعیف ترمز خواهد شد، پس از ادامه مسیر با این شرایط جداً خودداری کنید.

ایجاد خط و خراشیدگی روی دیسک ترمز

این مشکل در میان کسانی رایج است که برای تعویض لنت‌های ماشین خود در زمان مناسب دست‌به‌کار نمی‌شوند. لنت ترمز عمر مفید دارد و پس از فرسوده شدن می‌تواند آسیب‌های جدی به دیسک وارد کند. اگر لنت تمام شده باشد، با ترمزگیری روی دیسک ترمز خط و خراش‌هایی ایجاد می‌کند گه در ادامه و با تعویض لنت هم باعث افت عملکرد سیستم ترمز خواهند شد.
خوشبختانه اگر همچنان دیسک ترمز ماشین شما ضخامت کافی را داشته باشد، می‌توانید با مراجعه به تراشکار، شیارها و خراش‌هایی که عمق زیادی ندارد، بتراشید و سطح دیسک را یکدست کنید.

خطرات و مشکلاتی که خرابی دیسک ترمز به وجود می‌آورد!

خرابی دیسک ترمز اولین و مهم‌تری پیامدی که دارد، پیامد جانی است. سالم بودن این قطعه برای توقف ماشین بسیار اهمیت دارد و بدون آن عملاً سیستم ترمز ناکارآمد خواهد بود. به‌علاوه که مشکلاتی مانند تاب برداشت دیسک، می‌توانند سبب خرابی سریع‌تر لنت‌ها و آسیب به قطعات دیگر ترمز شوند.

خرید آنلاین دیسک ترمز باکیفیت

تا اینجا اطلاعاتی در مورد خرابی دیسک ترمز را بررسی کردیم و گفتیم که رایج‌ترین خرابی‌ها برای این قطعه شامل تاب برداشتن، لبه‌دار شدن، کم‌شدن ضخامت یا خراشیده شدن خواهند بود. بیش‌تر این خرابی‌ها به‌واسطه بی‌کیفیت بودن دیسک‌ اتفاق می‌افتند و همین موضوع سبب شده تا خرید دیسک ترمز باکیفیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های مراقبت از خودرو باشد.
وقوع این مشکل حتی برای خودروهای بنز و بی ام و هم عادی است. اما نکته‌ای که در مورد این خودروهای وجود دارد، نحوه تهیه لوازم جایگزین و باکیفیت خواهد بود. خوشبختانه با کمک رادیس کار می‌توانید به‌راحتی دیسک ترمز باکیفیت و دیگری قطعات مربوط به ترمز بنز و بی ام و را خریداری کنید. به‌این‌ترتیب خرابی دیسک ترمز دیگر یک نگرانی بدون راه‌حل نخواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.