عیب یابی لوازم یدکی

علائم تاب داشتن دیسک ترمز

تاب برداشتن دیسک ترمز

همه قطعاتی که در سیستم ترمز به کار رفته‌اند در نوع خود نقش مهم و حیاتی دارند، اما بعضی از آن‌ها مانند دیسک ترمز یا لنت ترمز، اهمیت دوچندانی دارند. این قطعات در شرایط سخت و تحت‌فشار زیادی کار می‌کنند که باعث فرسودگی‌ آن‌ها می‌شود. تاب برداشتن دیسک ترمز یکی از علائم خرابی دیسک ترمز به شمار می آید و از رایج‌ترین مشکلاتی است که برای این قطعه ایجاد می‌شود.

تاب برداشتن دیسک ترمز به هر دلیلی که باشد، هم برای دیگر قطعات ترمز آسیب ایجاد خواهد کرد، باعث خرابی لنت ترمز می شود و هم سلامت سرنشینان را به خطر می‌اندازد. پس از شما به‌ عنوان راننده انتظار می‌رود به‌خوبی در مورد علائم و دلایل تاب برداشتن دیسک ترمز آگاه باشید و در صورت تشخیص آن به‌سرعت برای تعمیر آن اقدام کنید.

اگر دیسک ترمز خودرو شما هم تاب برداشته و نیاز به خرید یک دیسک ترمز باکبفیت دارید، می توانید از رادیس کار انواع دیسک ترمز بنز و دیسک ترمز بی ام و را خریداری کنید.

علائم تاب برداشتن دیسک ترمز

دیسک ترمز از آلیاژهای محکمی تولید می‌شود و کم‌تر پیش می‌آید که دچار مشکلی شدیدی مانند تاب برداشتن شود؛ اما زمانی که سطح دیسک نامتوازن شده باشد، راننده با فشار دادن هنگام ترمز با تکان‌های شدید پدال و البته فرمان مواجه خواهد شد. در حالت عادی حرکت تاب برداشتن دیسک ترمز قابل تشخیص نیست و علائم تاب برداشت دیسک ترمز زمانی آشکار می‌شوند که پدال را فشار می‌دهید. در این شرایط با تکان‌های شدیدی مواجه می‌شوید که هشداری برای تاب برداشتن دیسک ترمز هستند.

دلایل تاب برداشتن دیسک ترمز

عوارض تاب برداشتن دیسک ترمز

فقط یک حالت وجود دارد که ممکن است دیسک ترمز یک خودرو تاب بردارد، آن هم گرم و سرد شدن سریع آن است. افرادی که سبک رانندگی خشنی دارند یا کسانی که در ترافیک‌های شدید حرکت می‌کنند، مجبور هستند از ترمز به‌دفعات زیاد استفاده کنند. این کار باعث گرم و گرم‌تر شدن دیسک می‌شود تا جایی که رنگ آن به قرمز تغییر پیدا می‌کند. بسیاری از راننده‌ها به‌اشتباه و برای خنک‌کردن دیسک در این شرایط، روی آن آب می‌ریزند. این کار در واقع باعث می‌کند دیسک ترمز خودرو شما تاب بردارد.

ممکن است پس از گرم‌شدن دیسک در مسیر به بخشی از جاده برسید که آب جمع شده باشد. اگر با دیسک‌هایی که گرم هستند از این آب جمع شده عبور کنید، پاشیدن آب به دیسک‌های می‌تواند باعث تاب برداشتنشان شود.


مقاله پیشنهادی: بهترین برند دیسک ترمز


عوارض تاب برداشتن دیسک ترمز

سیستم ترمز به نحوی طراحی می‌شود که همه قطعات با کم‌ترین میزان خطا و بالاترین کارایی در یک پروسه حساب شده خودرو را متوقف کنند؛ اما در شرایطی که دیسک‌ها دچار مشکل می‌شوند، تمام این پروسه دچار اختلال می‌شود. عوارض تاب برداشتن دیسک ترمز بسیار شدید هستند و در ابتدا از ایجاد خرابی در دیگر قطعات ترمز شروع می‌شود.

در واقع لنت ترمز هنگام فشار دادن پدال باید کاملاً روی سطح بچسبد تا عملکرد درستی داشته باشد، اما هنگامی که دیسک تاب برداشته باشد، لنت‌های مدام از دیسک جدا و دوباره با آن تماس پیدا می‌کنند. همین مشکل کوچک باعث خرابی لنت‌ها، کالیپر و دیگر قطعات سیستم ترمز خواهد شد. به‌علاوه که هنگام ترمز گرفتن در سرعت‌های بالا با دیسکی که تاب برداشته است، کنترل خودرو به‌شدت سخت خواهد بود و ممکن است باعث انحراف آن شود.

راهکار تعمیر تاب برداشتن دیسک ترمز

این مشکل ممکن است حتی برای دیسک‌های ترمز نو و سالم هم ایجاد شود و بهترین کار در مواجه با آن، تعویض دیسک خواهد بود. می‌توانید از تراش دیسک ترمز هم استفاده کنید، منتهی این کار باعث کم‌شدن ضخامت آن شده و پروسه ترمز گرفتن را با اختلال مواجه خواهد کرد. در نهایت اگر می‌خواهید تاب برداشتن دیسک ترمز به‌دفعات برای شما تکرار نشود، باید از ترمزهای شدید و پشت‌سرهم خودداری کنید و سبک رانندگی مسالمت‌آمیزی را در پی بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *