راهنمای خرید لوازم یدکی

هر آنچه باید در مورد تعویض فیلتر روغن بدانید!

تعویض فیلتر روغن

موتور اتومبیل اصلی‌ترین بخش خودرو محسوب می‌شود و گزینش روغن موتور مناسب و تعویض به‌موقع روغن و تعویض فیلتر روغن از ضروریات کار کردن صحیح موتور است. دقت داشته باشید که روغن برای عملکرد صحیح و تاثیرگذاری مناسب، باید عاری از هرگونه آلایندگی باشد اما از آنجایی‌که به‌صورت مایع بوده و دائما در بخش‌های مختلف در جریان است؛ ذرات و آلودگی‌های محیط در آن حل می‌شوند.

براده‌های آهن و دوده‌های تشکیل ‌شده از کارکرد سیلندر، جزو مهم‌ترین ناخالصی‌های روغن محسوب می‌شود که عدم پاک‌سازی و تصفیه‌ی آن موجب تضعیف خاصیت روان‌کاری روغن موتور خواهد شد. انجام این وظایف برعهده‌ی فیلتر است، فیلتر قطعه‌ای حیاتی است که انواع این آلایندگی‌ها و ناخالصی‌ها را از روغن موتور جدا کرده و مانع ورودشان به داخل سیستم موتور خودرو می‌شود.

وظیفه‌ی فیلتر روغن در واقع، بهبود عملکرد موتور از طریق پالایش روغن و افزایش عمر مفید روغن موتور خودرو است. بنابراین فیلتر روغن به عنوان یکی از قطعات مورد نیاز و اساسی انواع خودروها محسوب می‌گردد. پس لازم است از فروشگاه معتبری تهیه شود. اگر به فروشگاه لوازم یدکی معتبر برای خرید فیلتر روغن بنز و فیلتر روغن بی ام و نیاز دارید، به شما پیشنهاد می کنیم خرید آنلاین لوازم یدکی از رادیس کار را امتحان کنید.

برای کارکرد صحیح فیلتر روغن، حتما بایستی‌که را به‌موقع انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را درخصوص زمان و نحوه‌ تعویض فیلتر روغن و خسارات ناشی از تعویق زمان تعویض فیلتر روغن بیان کنیم.

تشخیص زمان صحیح تعویض فیلتر روغن

تشخیص زمان صحیح تعویض فیلتر روغن

از آنجایی‌که فیلتر روغن یک قطعه‌ی مصرفی محسوب می‌شود، بایستی‌که مرتباً تعویض شود. در صورتی‌که فیلتر روغن فرسوده شود؛ عملکرد موتور را دچار اختلال کرده و حتی می‌تواند خسارات مالی و جانی جدی را ایجاد کند.

تمامی فیلترهای روغن ظرفیت محدودی داشته و به‌مرور زمان خاصیت خود را از دست می‌دهند و دیگر قادر نخواهند بود که ذرات فلزی را جذب کنند، به همین منظور باید در بازه‌ی زمانی مشخص جایگزین گردند. در حالت استاندارد بهتر است همزمان با تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن نیز انجام شود چرا که راهکار دقیقی از زمان اشباع شدن فیلترها، وجود ندارد. اما در صورتی که به‌هنگام تعویض روغن، قطعه‌ی مذکور همچنان فرسوده نشده باشد؛ امکان استفاده بیشتر از آن نیز وجود خواهد داشت اما راه‌هایی برای تشخیص زمان تعویض این فیلتر وجود دارد.

نشتی روغن

چنان‌چه در هنگام توقف، ریزش مقدار قابل توجهی از روغن را در قسمت زیرین خودرو مشاهده کردید؛ به احتمال زیاد فیلتر روغن فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد.

روشن‌شدن چراغ چک موتور

در صورت مشاهده‌ی چراغ‌های هشدار مخصوص روغن موتور ماشین، نیاز است تا روغن و فیلتر روغن را به‌طور کامل بررسی کنید. البته چراغ‌های مذکور، تنها در برخی مدل‌ها موجود است.

کاهش فشار روغن

فرسودگی فیلتر می‌تواند یکی از عوامل کاهش میزان فشار روغن باشد. اگر در حین رانندگی، موتور کارکرد صحیحی نداشته باشد یا اینکه خودبه‌خود خاموش شود؛ به احتمال زیاد میزان فشار روغن کاهش یافته است.

کثیف شدن فیلتر روغن

یکی از مواردی که باید تعویض فیلتر روغن انجام شود، هنگام کثیف شدن فیلتر روغن است.

تعمیرکار در حال تعویض فیلتر روغن

فواید تعویض به موقع فیلتر روغن

فیلتر روغن اولین بخش محافظتی از موتور در برابر انواع آلایندگی‌ها است. در موتور خودروهای مدرن عملیات فیلتراسیون اهمیت بسیار بالایی دارد و کوچک‌ترین آلودگی‌ها نیز می‌تواند صدمات زیادی موجب شده و هزینه‌های تعمیر فراوانی را تحمیل کنند.

روغن موتور به‌طور مستقیم از مخزن به درون موتور وارد نمی‌شود بلکه با گذشتن از فیلتر روغن به موتور خودرو وارد می‌شود. در چرخه‌ی کارکرد موتور، روغن مداوم در گردش است و عملیات فیلتراسیون هر بار انجام می‌گردد و ذرات و آلودگی‌ها توسط فیلتر از روغن گرفته می‌شوند اما در صورتی که فیلتر فرسوده شده و اشباع شود، روغن جدید خیلی زود با ذرات فلزی و آلاینده‌ها، آلوده می‌گردد. در صورتی که با تعویض فیلتر روغن، عمل تصفیه‌ی روغن به‌درستی انجام می‌شود. در ادامه برخی ازمزایای تعویض به‌موقع فیلتر روغن را مرور می‌کنیم.

جلوگیری از فرسایش قطعات موتور

با گذشت زمان، انواع آلایندگی‌ها بر روی فیلتر روغن تجمع می‌کنند، بنابراین باید قبل از اینکه فیلتر روغن مسدود شود و کارایی خود را از دست دهد، نسبت به جایگزینی آن اقدام کنید. با تعویض فیلتر روغن تمامی ذرات ریز داخل سیستم گردش روغن، گرفته می‌شوند. این امر موجب بالا رفتن راندمان قطعات و کارکرد مناسب موتور خواهد شد.

روغن آلوده که ذرات زیادی در آن معلق‌ هستند نمی‌تواند به‌طور کامل از اصطکاک قطعات مختلف موتور جلوگیری کند اما فیلتر سالم و کارآمد، مانع ورود ذرات و آلاینده‌ها به داخل موتور می‌شود. بنابراین با بهبود کیفیت روغن، اصطکاک قطعات نیز کاهش خواهد یافت. به این ترتیب، حرکت روان قطعات موتور، از فرسودگی و سایش آن‌ها جلوگیری کرده و عمر مفید قطعات مختلف موتور را افزایش خواهد داد.

کاهش هزینه های نگهداری

همان‌گونه که اشاره کردیم، تعویض فیلتر روغن موجب سایش کمتر قطعات شده و یک راه‌حل ساده و کم هزینه جهت افزایش طول عمر قطعات موتور محسوب می‌شود. این تعویض هزینه‌ی چندان قابل توجهی ندارد اما با پرداخت همین هزینه‌ی نه‌چندان زیاد، می توانید جلوی هزینه‌های گزاف ناخواسته را بگیرید.

تشخیص زمان صحیح تعویض فیلتر روغن

افزایش زمان عمر مفید روغن موتور

برخی‌ها فکر می‌کنند که تعویض روغن موتور برای محافظت و نگهداری از موتور کافی است. اما توجه کنید که فیلتر روغن نیز به‌عنوان یک کالای یک‌بار مصرف باید همراه با تعویض روغن، جایگزین گردد.

عدم تعویض به‌موقع فیلتر موجب کاهش قدرت پالایش روغن خواهد شد و به این ترتیب روغن موتور تازه بسیار زودتر از زمان مقرر، دچار آلودگی خواهد شد و کارایی آن کاهش خواهد یافت. در واقع به محض روشن شدن موتور خودرو، روغن به سیستم حرکت موتور وارد شده و و ذرات فلزی را در خود حل می‌کند. بدون وجود فیلتر روغن کارامد، این ذرات، روغن جدید را خیلی زود بی‌کیفیت و غیر قابل استفاده خواهند کرد.

برای تعویض فیلتر روغن خودرو چه ابزارهایی لازم است؟

به منظور تعویض فیلتر روغن خودرو لازم است ابزار و وسایل متعددی در اختیار داشته باشید که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • لباس و دستکش
 • جک ماشین
 • آچار مخصوص برای باز کردن پیچ کارتل
 • گیره بازکن فیلتر روغن خودرو
 • ظرفی برای تخلیه روغن سوخته و بلااستفاده موتور
 • فیلتر روغن جدید و سالم
 • روغن موتور مناسب

آموزش تعویض فیلتر روغن

آموزش تعویض فیلتر روغن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سرویس دوره‌ای خودرو که موجب افزایش عمر مفید قطعات و کارکرد صحیح آن‌ها می‌شود، تعویض روغن و فیلتر روغن است.

تعویض به‌موقع این موارد نقش‌ مهمی را در عملکرد صحیح خودرو دارد. نحوه تعویض فیلتر خیلی مشکل نیست و خودتان با آموختن آن می‌توانید این کار را انجام دهید و هزینه‌های مربوط به این تعویض را صرف امور دیگر خود کنید. نحوه تعویض فیلتر روغن را به‌صورت مرحله‌ای بیان می‌کنیم.

قبل از شروع مراحل تعویض فیلتر روغن، اولین کاری که باید انجام دهید، خرید یک فیلتر روغن باکیفیت است. انتخاب بهترین فیلتر روغن موتور برای خودرو تان را جدی بگیرید. راهنمای خرید فیلتر روغن شما را در انتخاب یک فیلتر روغن مناسب کمک می کند.

 • مرحله اول

در اولین مرحله از آموزش تعویض فیلتر روغن باید به مطالعه‌ی دفترچه‌ی راهنمای خودروی خود بپردازید زیرا باید اطلاعات مربوط به نوع و حجم روغن و فیلتر روغن مناسب خودرو را بدانید؛ ضمن اینکه اطلاعاتی راجع به بهترین زمان تعویض روغن  و فیلتر روغن نیز قابل دست‌یابی است.

بنابراین با مطالعه‌ی دفترچه در وهله اول‌ درمی‌یابید که آیا در حال حاضر نیاز به تعویض بوده و یا خیر و در صورت نیاز, چه روغن و فیلتر روغنی را باید به‌کار ببرید. به‌طور کلی طی هر ۱۰ الی ۱۲ هزار کیلومتر باید برای تعویض روغن اقدام کرد.

 • مرحله دوم از آموزش تعویض فیلتر روغن

در این مرحله باید خودرو طوری قرار گیرد که به بخش زیرین آن دسترسی داشته باشید. برای این منظور باید جک را در زیر ماشین مستقر کرده و با به‌کارگیری آن قسمت جلوی ماشین را بالا ببرید تا به‌سهولت به مخزن روغن خودرو، دسترسی داشته باشید. البته بسته به نوع خودرو جایگاه روغن آن‌ها متفاوت بوده و ممکن است در برخی از خودروها نیازی به بالا بردن خودرو نباشد.

اما قبل از اینکه اقدام به انجام این کار کنید بایستی‌که تمامی تجهیزات و ابزارآلات ضروری مانند آچار‌ها (که عمدتاً شماره‌های ۱۴ و ۱۷ برای این منظور استفاده می‌شوند)، یک عدد سطل جهت تخلیه‌ی روغن، آچار مناسب برای فیلتر روغن، روغن و فیلتر روغن سازگار با خودرو را در دسترسی خود قرار دهید.

 • مرحله سوم

در این مرحله باید روغن خودرو را تخلیه کنید؛ دقت کنید که موتور خودرو داغ نباشد البته خیلی هم نباید سرد باشد،زیرا کمی گرما برای روان بودن و تخلیه‌ی بهتر روغن به‌خصوص در فصول سرد، مناسب است. برای این منظور بهتر است یکی دو ساعت بعد از خاموش شدن خودرو اقدام به انجام این عملیات کنید.

قبل از شروع کار، از سالم و مناسب بودن جک و از مکان خودرو و ثابت بودن چرخ‌های آن مطمئن شوید.

برای تخلیه‌ی روغن می‌توانید از دستگاه‌های مکنده استفاده کنید اما اگر به چنین دستگاه‌هایی دسترسی ندارید مشکلی نیست، درپوش روغن را باز کرده تا روغن ماشین به داخل ظرفی که برای تخلیه‌ی روغن تدارک دیده بودید سرازیر شود. صبر کنید تا تمامی روغن موجود تخلیه شود، که معمولا چند دقیقه زمان می‌برد.

 • مرحله چهارم

در این مرحله که هدف اصلی ما بوده باید اقدام به تعویض این فیلتر کنید. فیلتر قدیمی را با استفاده از آچار مخصوص باز کنید، البته از آنجایی‌که فیلتر استفاده شده فاقد ارزش است، نیازی هم به استفاده از آچار خاص نیست و می‌توانید با فرو کردن یک پیچ‌گوشتی در درون آن و با کمی نیرو، آن را جدا کنید.

پس از اینکه فیلتر روغن را بیرون آوردید کمی صبر کنید تا اگر مقداری روغن همچنان باقی مانده بود خارج شود. حال نوبت به وصل کردن فیلتر جدید رسیده، برای این منظور با مقدار کمی از روغن تازه، واشر پلاستیکی روی فیلتر روغن جدید را چرب کرده و آن را در جای مشخص خود که فیلتر قدیمی را از آنجا جدا کرده بودید، گذاشته و پیچ‌ها را با دقت ببندید، طوری‌که فیلتر دچار آسیب و پارگی نشود. مطمئن شوید که کلیه‌ی پیچ‌ها را محکم بسته‌اید.

به این‌ترتیب آموزش تعویض فیلتر روغن را بیان کردیم اما برای تکمیل فرآیند تعویض روغن، همچنان یک مرحله‌ی دیگر باقی‌مانده است.

 • مرحله پنجم

در مرحله‌ی آخر باید روغن جدید را به درون مخزن روغن بریزید، بهتر است برای پیشگیری از هدر رفت روغن، از یک قیف استفاده کنید. همان‌طور که در ابتدا گفتیم باید به مقدار مناسب خودروی خود که از مشخصات ارائه شده توسط سازنده و دفترچه راهنما فهمیده‌اید، روغن جدید به داخل مخزن بریزید. جهت بررسی اندازه‌ی روغن می‌توانید از میله‌ی انداره‌گیری روغن خودرو نیز استفاده کنید.

در آخر پس از اینکه تعویض فیلتر روغن و روغن خودروی خود را تکمیل نمودید، خودرو را روشن کرده و اطمینان حاصل کنید که مشکلی در کار و عملکرد خودرو وجود نداشته باشد. موضوع دیگری که حائز اهمیت است این است که باید از نبود نشتی روغن نیز اطمینان حاصل کنید. اگر با روغن ریزی بعد از تعویض روغن مواجه شد، به مطلبی که در این باره نوشته ایم مراجعه کنید تا از علت این موضوع باخبر شوید.

با مراجعه به سایت رادیس کار، قادر به مشاهده‌ و مقایسه‌ی انواع قطعات یدکی خودرو من‌جمله فیلترهای روغن خواهید بود؛ و می‌توانید انواع فیلترهای روغن را با بهترین قیمت ممکن، به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *