راهنمای خرید لوازم یدکی

10 روش تشخیص روغن موتور تقلبی و اصل

تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی

تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی در نگاه اول کاری سخت و تخصصی به نظر می‌رسد. اما چند راه ساده و دقیق وجود دارد که می‌توان با استفاده از این روش‌ها، یک ر وغن موتور اصل را از روغن موتور تقلبی تشخیص داد. در عین حال برخی شرکت‌های معتبر نیز وجود دارند که در زمینه ارائه انواع روغن‌ موتورهای با کیفیت و اصل فعالیت دارند که شرکت رادیس کار یکی از آن‌ها است. این شرکت یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو است که در زمینه فروش انواع لوازم مصرفی و لوازم یدکی بنز و لوازم یدکی بی ام و فعالیت دارد.

قفسه‌های فروشگا‌ه‌های مختلف پر از روغن موتورهایی است که ممکن است تقلبی باشند، اگرچه ممکن است مارک معروفی بر روی بسته‌بندی این روغن موتورها درج شده باشد. این وضعیت حتی توسط تولیدکنندگان روغن نیز تایید می‌شود. بنابراین مشتری باید به دنبال راهی باشد تا بتواند روغن موتور اصل با قیمت مناسب تهیه کند. چرا که خرید روغن موتور تقبلی با قیمت بالا نه‌تنها از نظر مالی به ضرر شما است، بلکه می‌تواند موتور خودرو را نیز از بین ببرد. بدیهی است که خرید محصولات تقلبی برای فروشگاه ‌ای کوچکی که در زمینه فروش قطعات خودرو تخصص دارند سودآور است. روغن موتور تقلبی ارزان است و زیر قیمت اصلی به فروش می‌رسد.

تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی با چند راهکار ساده

در این قسمت راه های تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی را برایتان آورده ایم تا با خیال راحت برای خرید روغن موتور برای خودرو خود اقدام کنید. اگر یکی از دغدغه های شما در خرید روغن موتور، نحوه تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی است، این مطلب برای شما نوشته شده است تا ار خطرات و عوارض روغن موتور تقلبی در امان بمانید.

1) به قیمت روغن موتور دقت کنید

به طور معمول صاحبان خودروهایی که روغن موتور مارک‌های معروف را با قیمتی ارزان تهیه می‌کنند، در معرض خطر زیادی هستند. دلیل آن ساده است: این روغن موتورها تقلبی هستند. زیرا محصولات برندهای معروف مانند کاسترول، موبیل، شل و غیره معمولا قیمت بالایی دارند که علت آن نیز کیفیت بسیار بالای آن‌ها است. اگر روغن موتوری را که مارک این شرکت‌ها بر روی آن است اما قیمت پایینی دارد تهیه کنید، قطعا به موتور خودروی خود آسیب خواهید زد.

البته درست است که کمتر پیش می‌آید مارک های کمتر شناخته شده تقلبی باشند، اما این مسئله همیشگی نیست، شاید روغن متفرقه‌ای که شما استفاده می‌کنید خوب باشد، اما این روغن‌ها برای شرایط آب و هوایی خاصی طراحی شده و ممکن است مثلا در آب و هوای سرد مناسب خودروی شما نباشد. در واقع تولیدکنندگان روغن موتور در زمان تولید این محصول شرایط مختلف آب و هوایی، نوع خودرو و عملکرد موتور خودرو را در نظر می‌گیرند. بنابراین، استفاده از روغن موتورهای برندهای کمتر شناخته شده شاید چندان منطقی به نظر نرسد.

2) نوع بسته‌بندی روغن موتور

توجه به نوع بسته بندی روغن موتور، یکی از راه های تشخیص روغن موتور فیک از اورجینال است. مارک‌های متفرقه موجود در بازار معمولا بسته‌بندی جذاب و خوبی ندارند و از ظرف باکیفیتی برای بسته‌بندی آن‌ها استفاده نمی‌شود. در واقع یک راه تشخیص روغن موتور تقلبی از روغن موتور اصل این است که نوع تقلبی بسته‌بندی نامناسبی دارد و درب آن نیز به نحو جالبی پلمپ نشده است. از سوی دیگر ممکن است ظرف حاوی روغن دارای تورفتگی یا برآمدگی باشد که این نشانه‌ها مشخص می‌کند که ظرف به کار رفته برای بسته‌بندی روغن از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، که این مسئله می‌تواند نشانه تقلبی بودن خود روغن موتور نیز باشد.

به طور طبیعی یک روغن موتور اصل بسته‌بندی جذاب و خوشایندی دارد و فرد با دیدن بسته‌بندی آن نسبت به خرید این روغن موتور تمایل پیدا می‌کند. از سوی دیگر با بسته بندی نامناسب، کار شما برای شناسایی تقلبی بودن روغن موتور به طور قابل توجهی آسان‌تر می‌شود. اما در عین حال این نکته را هم مدنظر داشته باشید که هر بسته‌بندی مناسبی نمی‌تواند به طور قطع نشانه اصل بودن روغن موتور باشد.

3) بزرگ یا کوچک بودن فروشگاه روغن موتور

شاید در نگاه اول این عنوان مضحک و نادرست به نظر برسد، اما در نظر داشته باشید که فروشگاه‌های بزرگ به دلیل داشتن توانایی مالی بالا، امکان خرید روغن موتور به میزان انبوه را دارند، که به این صورت می‌توانند تخفیف بیشتری از کارخانه تولیدکننده روغن موتور دریافت کنند. در نتیجه این فروشگاه‌هها روغن موتور را با قیمت کمتری در اختیار مشتری قرار می‌دهند. اما این مورد درباره فروشگاه‌های کوچک صدق نمی‌کند. چرا که این فروشگاه‌ها توانایی مالی زیادی برای خرید روغن موتور به صورت عمده و دریافت تخفیف برای این خرید عمده ندارند. بنابراین قیمت پایین این فروشگاه‌ها می‌تواند شک برانگیز باشد.

4) بررسی بارکد درج‌شده بر روی بسته‌بندی روغن موتور

تولیدکنندگان روغن از روش‌های مختلفی برای تایید اصالت محصولات خود استفاده می‌کنند. رایج‌ترین این روش‌ها تایید اصالت روغن موتور با استفاده از اعداد بارکد مخصوص درج شده روی بسته‌بندی محصول است. در واقع اگر روغن موتوری فاقد این بارکد باشد، احتمال تقلبی بودن آن بسیار زیاد است. اما در صورت وجود بارکد روی محصول، شما می‌توانید آن کد را در سایت‌های معتبر بررسی کنید و از اصل بودن روغن موتور مطمئن شوید. چنین کدهایی تقریبا توسط همه تولیدکنندگان استفاده می‌شود. تایید اصالت روغن موتور را می‌توان در پورتال سازنده یا از طریق دادن کد به اپراتور خدمات پشتیبانی شرکت تولیدکننده انجام داد.

البته برخی از تولیدکنندگان تایید اصالت محصولات خود را به کدها محدود نمی‌کنند و برخی موارد دیگر را برای تشخیص اصل بودن محصول خود اعمال می‌کنند. برخی تولیدکنندگان ، از حروف لیزری خاص بر روی درب محصول استفاده می‌کنند. قسمت پایینی این حروف روی یک حلقه نگهدارنده است که با بازکردن درب آن می‌شکند. بنابراین پلمپ مجدد ظرف پس از باز کردن و ترکیب دو قسمت حروف غیرممکن است. یک نکته کلیدی دیگر برای اطمینان از اصل بودن محصول، هولوگرام منحصر به فرد روی آن است. هولوگرام در بالای قوطی قرار دارد و امکان استفاده مجدد از آن نیست. مصرف‌کننده با استفاده از هولوگرام می‌تواند از طریق پیامک، اپلیکیشن گوشی هوشمند، وب‌سایت شرکت یا تماس، صحت کالا را تایید کند.

5) تهیه روغن موتور از نمایندگی‌های معتبر محصولات موجود در بازار

اصل بودن روغن موتور را می‌توان از طریق دیگری بررسی کرد. هنگام رفتن به یک فروشگاه، باید با توزیع کننده یا نماینده رسمی شرکت تولید کننده روغن تماس بگیرید و متوجه شوید که آیا فروشگاه مزبور نماینده رسمی این برند است یا خیر. همچنین می‌توانید گواهی نمایندگی رسمی برند را از فروشنده بخواهید. این گواهی توسط خود کارخانه سازنده روغن در یک نسخه صادر می‌شود و با امضا، مهر و هولوگرام آن کارخانه ارائه می‌شود، بنابراین جعل چنین سندی مشکل است. به طور معمول، گواهی در فروشگاه نگهداری می‌شود.

گزینه دیگر برای محافظت از خود در برابر عواقب استفاده از روغن بی‌کیفیت این است که از فروشنده برگه ضمانت روغن موتور را بخواهید. در واقع، این تضمینی از سوی فروشگاه است که روغنی را می‌فروشد که تمام شرایط اصل بودن آن را داشته باشد. این ضمانت‌نامه باید با امضا و مهر فروشگاهی که روغن را فروخته است، تایید شود. اگر مشخص شد که محصول بی‌کیفیت است، این برگه به شما امکان می‌دهد تا علیه آن فروشگاه اقدام کنید.

6) زمان تعویض روغن موتور

یکی دیگر از راه‌های تشخیص روغن موتور اصل از روغن موتور تقلبی، زمان مورد نیاز برای تعویض روغن موتور است. به طور معمول روغن موتور اصل بسته به نوع خودرو می‌تواند بین 5 هزار تا 6 هزار کیلومتر برای شما کار کند. اگر موتور خودروی شما در موارد کمتر از این میزان دچار مشکل شد و با بررسی روغن موتور، متوجه بروز مشکل و سیاهی زودهنگام در آن شدید، بدانید که روغن موتور تقلبی به شما فروخته شده است.

7) یخ زدن موتور در هوای سرد

روغن موتور بی‌کیفیت اگر دیدید که موتور خودروی شما در هوای سرد یخ می‌زند، بدانید که روغن موتور استفاده شده برای خودروی شما تقلبی بوده است. زیرا روغن موتور اصل در هوای سرد مشکلی برای موتور خودرو ایجاد نمی‌کند.

8) وجود بوی بد در روغن موتور

اگر از روغن موتور خودرو بوی بدی به مشام شما رسید، این مسئله نشانه بی کیفیت‌بودن روغن موتور است. به این ترتیب این مورد نیز می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که روغن موتور به اشتباه انتخاب شده است. البته در برخی موارد بوی بد ممکن است نشانه وجود یک خرابی در خود موتور خودرو نیز باشد.

9) رنگ روغن موتور از اصل بودن آن خبر می دهد!

رنگ روغن نیز یک عامل بسیار تعیین کننده است، این امر پس از باز شدن بسته بندی و بررسی دقیق‌تر محصول مشخص می‌شود. بهتر است بررسی رنگ روغن موتور در یک ظرف شفاف و در زیر نور خورشید انجام شود. همچنین می‌توانید چند قطره را روی یک کاغذ سفید بریزید و رنگ آن را بررسی کنید. رنگ تیره‌تر روغن موتور نشانه تقلبی بودن آن است. در حالی که روغن موتور اصل رنگ زرد و عسلی دارد. دلیل آن این است که روغن در کارخانه با روش‌های شیمیایی با اتخاذ اقدامات پیچیده برای تصفیه آن تولید می‌شود. در حالی که متقلبان ترجیح می‌دهند انواع روغن‌های مختلف ارزان را با هم ترکیب کنند، که این مسئله موجب تیرگی رنگ آن می‌شود.

10) بررسی ساختار روغن

شما می‌توانید با مالیدن یک قطره روغن بین نوک انگشتان خود، تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. به این ترتیب که با مالیدن روغن روی انگشت خود می‌توانید متوجه شوید که قطره روغن یکنواخت نیست و پس از مالیدن آن، ذرات کوچک قابل مشاهده روی پوست دست باقی ‌می‌ماند.

روش دیگر این است که مقدار مشخصی از مایع را در یک ظرف شفاف بریزید و بگذارید حدود 15 دقیقه در یک مکان تاریک بماند. اگر پس از این مدت ساختار روغن به صورت لایه لایه درآمد و ذرات ریز در آن قابل مشاهده بود، روغن تقلبی است.

رادیس‌کار، پیشرو در ارائه انواع روغن‌ موتورهای با کیفیت و اصل

شرکت رادیس‌کار یکی از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی فعال در امر فروش لوازم یدکی خودرو است که بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. روغن موتور یکی از مهم‌ترین محصولات ارائه شده توسط این شرکت است. شما این امکان را دارید که بهترین روغن موتورهای موجود در بازار را با خیالی آسوده از بابت اصل بودن آن، از این فروشگاه خریداری کنید. همچنین راهنمای خرید روغن موتور می تواند اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد و انتخاب روغن موتور مناسب را برایتان راحت تر کند.

رادیس‌کار با تهیه روغن موتورهای با کیفیت از کارخانه‌های معتبر، این محصول را در بهترین شرایط بسته‌بندی در اختیار شما قرار می‌دهد. فقط کافی است در سایت ثبت نام کنید و محصول مورد نظر را خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *