راهنمای خرید لوازم یدکی

عوارض روغن موتور تقلبی که خودرو عزیز شما را نابود می‌کند!

عوارض روغن موتور تقلبی و خرابی خودرو

روغن‌موتور تقلبی، شاید خطرناک‌ترین سم برای خودروی شما باشد. باتوجه‌به گسترش روزافزون وسایل نقلیه و کاربرد فراوان وسایل مصرفی مانند روغن‌موتور، برخی جهت کسب سود بیشتر اقدام به تولید و یا فروش روغن‌موتور تقلبی یا بی‌کیفیت می‌کنند. این روغن‌ها خاصیت و ویژگی‌های کافی برای انجام وظایف مکلف را نداشته و می‌تواند صدمات و آسیب‌های فراوانی را در موتور و قطعات خودرو ایجاد کند و هزینه‌های قابل توجهی را به صاحب خودرو تحمیل کند.  به این ترتیب، استفاده از روغن‌های باکیفیت جهت کارکرد صحیح اجزای مختلف و آسیب کمتر قطعات، اهمیت قابل توجهی دارد.

همواره در خرید لوازم یدکی و لوازم مصرفی برای خودروی خود، سعی کنید اجناس شناخته شده را از مکان‌های معتبر خریداری کنید؛ چنان‌چه نیاز به خرید روغن‌موتور داشتید، می‌توانید به آسانی و بدون دغدغه مبنی بر بی‌کیفیت بودن، نسخه‌های تقلبی انواع لوازم فنی خودرو، با مراجعه به سایت رادیس کار که یک فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو است، برای خرید انواع روغن‌موتور و دیگر لوازم یدکی بنز و لوازم یدکی بی ام و با بهترین قیمت اقدام کنید.

چگونگی تشخیص روغن موتور باکیفیت

چگونگی تشخیص روغن‌موتور باکیفیت – خودروی خود را نجات دهید!

روغن‌موتور به‌عنوان ماده‌ای اساسی برای عملکرد صحیح موتور خودرو شناخته می‌شود. این ماده با عبور از بخش‌های مختلف، گرما و اصطکاک را به حداقل می‌رساند و به این ترتیب برای کارایی مناسب و دوام قطعات، نقشی حیاتی دارد.

روغن‌موتور یکی از مشتقات نفتی است که از طریق فرآیندهایی در پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی تولید می‌شود. روغن‌موتور دارای خواص ویژه‌ای است که بر اساس نوع موتورها با مشخصات متفاوتی تولید می‌شوند.

یکی از این ویژگی‌ها شاخص API روغن‌موتورها است. این مولفه، کیفیت روغن‌موتور را مشخص می‌کند. این شاخصه برای موتورهای دیزلی به‌صورتAPI C  و برای موتورهای بنزینی با نماد API S  نشان داده می‌شود. میزان درجه بندی کیفیت روغن‌موتور با حرفی بعد از این عبارت مشخص می‌شود، که این حرف برای موتورهای بنزینی با یکی از حروف A تا N و برای موتورهای دیزلی توسط یکی حروف A تا J بوده اما حرف A بیانگر کمترین درجه‌ی کیفی بوده و برای موتورهای بنزینی هر چقدر به سمت حرف N پیش می‌رویم، میزان کیفیت روغن‌موتور افزایش می‌یابد.

مشخصه‌ی دیگر روغن‌های موتور که در بسته‌بندی‌ها به آن اشاره می‌شود شاخص گرانروی است. این شاخص بیانگر غلظت روغن بوده و مقدار مقاومت روغن در قبال جاری شدن را نمایش می‌دهد. به این ترتیب که هر چقدر مقدار این شاخص بیشتر باشد، روغن تمایل کمتری برای جاری شدن دارد. از این شاخص جهت تعیین استاندارد روغن مناسب در نقاط گوناگون آب و هوایی استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی، به مقاله ای که در این زمینه تهیه شده است، مراجعه کنید.

عوارض استفاده از روغن موتور تقلبی

 

عوارض استفاده از روغن‌موتور تقلبی برای خودروی شما

روغن‌موتور تقلبی توان کافی برای روان‌کاری قطعات جهت جلوگیری از سایش و گرفتن گرما جهت جلوگیری از داغ شدن موتور را ندارند؛ و استفاده از آن‌ها بعضاً آسیب‌های جدی به موتور و قطعات خودرو وارد می‌کند. که در ادامه برخی از مهم‌ترین و شایع‌ترین عوارض روغن‌ موتور تقلبی را مرور می‌کنیم.

کاهش راندمان موتور خودرو

اساسی‌ترین وظیفه‌ی روغن‌موتور، روان‌کاری و کاهش سایش و اصطکاک میان قطعات در حال حرکت بوده که این موضوع سبب کاهش انرژی اتلافی و افزایش راندمان موتور خودرو می‌شود اما هنگامی‌که از روغن‌موتور تقلبی استفاده شود، به‌سرعت عوارض و تغییرات منفی در عملکرد خودرو قابل مشاهده خواهند بود.

روغن سوزی بیش از حد

این مشکل معمولا زمانی ایجاد می‌شود که روغن‌موتور تقلبی و بی‌کیفیت در خودرو استفاده شده و سوخت خودرو با آن ترکیب می‌شود و در نتیجه‌ی این اتفاق، نوعی حرارت شدید در خودرو ایجاد می‌گردد که باعث سوختن روغن و داغ شدن بیش از حد موتور خواهد شد. در این شرایط استهلاک بالا رفته و بسیاری از قطعات موتور عملکرد صحیح خود را از دست خواهند داد. البته روغن سوزی همیشه، ناشی از روغن‌موتور تقلبی نیست و در برخی اوقات وجود مشکل دیگری در موتور خودرو، سبب آن می‌شود.

پوسیدن قطعات موتور

تمامی قطعات موتور از جنس فلز هستند که درصورت عدم وجود شرایط مناسب به سادگی پوسیده می‌شوند. به‌خصوص هنگامی‌که هیچ افزودنی‌ جهت جلوگیری از پوسیدگی، در روغن‌موتور موجود نباشد. یکی دیگر از عوارض روغن‌موتور تقلبی، نیز همین موضوع است که به‌علت نداشتن افزودنی‌های ضدزنگ، به‌مرور زمان سبب پوسیده شدن قطعات فلزی موتور خواهد شد.

استهلاک سریع قطعات موتور

یکی از کاربردهای اصلی روغن‌موتور جلوگیری از اصطکاک زیاد و سایش قطعات موتور است. همان‌گونه که می‌دانید موتور خودرو از قطعات بسیاری تشکیل شده است که در هنگام کار موتور، به‌شکل متناوب بر روی یکدیگر در حال حرکت هستند. از آن‌جایی‌که جنس اکثر این قطعات از فولاد بوده، این نوع حرکت های تکراری، موجب ایجاد ترک و ساییدگی و استهلاک بالای آن‌ها خواهد شد. وظیفه‌ی اصلی روغن‌موتور نیز همین است که با خاصیت روان‌کنندگی خود موجب کاهش

پرشدن منافذ موتور از آلایندگی‌ها

روغن‌موتور تقلبی معمولا آلودگی‌هایی دارد و ضمن اینکه قادر به جلوگیری مفید سایش قطعات موتوری نیست و ذرات و براده‌های فلزی حاصل از سایش قطعات به آن اضافه می‌شوند و به این ترتیب، شاهد پر شدن منافذ موتور از انواع ذرات و آلودگی‌ها خواهیم بود که بعضاً مشکلات بزرگی را برای صاحب خودرو ایجاد می‌کنند.

تشخیص روغن موتور تقلبی

تشخیص روغن‌موتور تقلبی در بازار ایران (سخت اما شدنی)!

همان‌طور که در بخش قبلی توضیح دادیم استفاده از انواع روغن‌موتورهای بی‌کیفیت و تقلبی، می‌تواند خودروی شما را دچار مشکلات و آسیب‌های جدی کند. برای پرهیز از این مشکلات باید که تفاوت‌های میان روغن‌موتور اصلی و تقلبی را تشخیص دهید؛ برای این منظور یک سری از مشخصه‌ها وجود دارند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

بررسی بسته بندی روغن‌موتور

ظرف حاوی روغن‌موتور باید باکیفیت، بدون آثار استفاده، خط و خش و لکه و آسیب فیزیکی است چرا که بسیاری از تولیدکنندگان روغن‌موتورهای تقلبی، ظروف روغن‌های اصلی را از تعمیرگاه‌ها تهیه می‌کنند و با پر کردن آن‌ها توسط روغن‌موتور تقلبی، آن را عرضه می‌کنند. اما این ظروف معمولا دارای آسیب‌های فیزیکی و لکه بوده و قابل تشخیص‌ هستند.

همچنین تمامی کارخانه‌های تولید کننده‌ی مواد مختلف، برای کالاهای مصرفی خود پلمپ در نظر می‌گیرند که در صورت باز شدن مشخص باشند. روغن‌های موتور نیز در ظروفی با درپوش پلمپ شده یا بعضا کل بسته‌بندی به‌صورت پرس شده توسط پلاستیک، تولید و عرضه می‌شوند که در صورت استفاده‌ی مجدد ظروف، قابل تشخیص هستند.

توجه به مشخصات و هولوگرام

برندهای معتبر تولید کننده‌ی روغن‌موتور از برچسب‌هایی باکیفیت و با نوشته‌های کاملا واضح و همچنین هولوگرام مشخص استفاده می‌کنند. بنابراین اگر روغنی که قرار است خریداری کنید، بدون هولوگرام و برچسب باشد و یا دارای هولوگرام بی‌کیفیت بوده و برچسب آن حاوی نوشته‌های تار و نامشخص باشد ترجیحا از خرید آن صرف نظر کنید.

دقت به رنگ و بوی روغن‌موتور

روغن‌موتور اصلی معمولاً طلایی رنگ و شفاف و فاقد ذرات معلق است در حالی‌که رنگ روغن‌موتور تقلبی عموما تیره‌تر و در محدوده‌ی قهوه‌ای است و همچنین بسیاری از روغن‌های تقلبی حاوی ذرات معلق نیز می‌باشند. زیرا عمده‌ی روغن‌های تقلبی با به‌کارگیری روغن‌های استفاده شده تولید می‌شوند که طبیعتا رنگ تیره‌تری دارد و حاوی ذرات مختلف نیز است. البته دقت کنید که تمامی روغن‌موتورهای اصلی هم‌رنگ نیستند و برخی از محصولات بر اساس افزودنی‌ها و کاربرد خود دارای رنگ قهوه‌ایی هستند اما به‌هر حال شفاف‌اند.

مورد بعدی توجه به بوی روغن‌موتور است، روغن‌موتورهای اصلی، معمولا بدون بو هستند اما اگر پس از خرید روغن‌موتور و باز کردن آن متوجه بوی سوختگی و تندی شدید، احتمالا روغنی که تهیه کرده‌اید تقلبی است.

قوام و ویسکوزیته روغن

چنان‌چه به هنگام تغییر روغن متوجه تغییر قابل توجه قوام (ویسکوزیته) روغن شدید ممکن است به‌علت تقلبی بودن روغن جدید باشد بنابراین صحت آن را دقیق‌تر چک کنید. همچنین روغن‌های اصلی دارای ساختار خالص و یکنواخت هستند که با مشاهده قابل احساس است. برای تشخیص روغن تقلبی کافی است یک قطره از آن را روی انگشت ریخته و بین نوک انگشتان مالش دهید، با این کار در صورت تقلبی بودن روغن، ذرات ریز قابل درک روی پوست باقی خواهد ماند.

وجود رسوب در ظرف روغن می‌تواند از عوامل دیگر در جهت تشخیص روغن‌موتور تقلبی باشد. اما اگر از بیرون ظرف مشخص نبود، روش دیگر این است که مقداری از آن را در یک ظرف شفاف ریخته و اجازه دهید حدود 15 دقیقه در یک مکان تاریک بماند.

قیمت پایین روغن‌موتور

ضرب‌المثل هیچ ارزانی‌ بی دلیل نیست؛ در خصوص روغن‌های موتور خودرو نیز ممکن است صدق کند. در ساخت روغن‌موتور تقلبی، از مواد شیمیایی ارزان و بی‌کیفیت و یا روغن‌های مصرف شده، استفاده می‌شود و بنابراین هزینه‌ی تولید کمی دارند و معمولا تولید کنندگان جهت فروش ساده‌تر آن‌ها را با قیمت کمتر عرضه می‌کنند و به این ترتیب این روغن‌ها با قیمت تمام شده‌ی کمتری به دست مصرف کننده می‌رسند. بنابراین هنگام مواجهه با روغنی که هزینه‌ی خیلی کمی دارد، بهتر است جوانب آن را دقیق‌تر بررسی کنید.

فروشنده روغن‌ موتور

فروشگاه‌های بزرگ و معتبر معمولا اجناس خود را مستقیم و بدون واسطه‌های مختلف، از تولید کننده‌ها تهیه می‌کنند و به این ترتیب امکان وجود روغن‌های تقلبی در این فروشگاه‌ها کمتر است. رادیس کار می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که انواع روغن‌موتور را با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت به مشتریانش ارائه دهد. برای آشنایی با بهترین روغن موتور های موجود در بازار به این صفحه مراجعه کنید.

خطرات روغن موتور تقلبی

خطرات روغن‌موتور غیراصل – منتظر انفجار موتور خودرو باشید!

روغن‌موتور خودرو، مهم‌ترین بخش خودروی شما است و درصورت عدم سلامت آن، کارکرد خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین رسیدگی به آن و سرویس‌های مداوم و افزودنی‌های مورد نیاز، ضروری است. وظیفه‌ی روغن‌موتور نیز دقیقا همین موضوع است؛ روغن‌موتور به‌عنوان ماده‌ای اساسی برای عملکرد صحیح موتور خودرو شناخته می‌شود.

با توجه به گسترش روز افزون وسایل نقلیه و کاربرد فراوان وسایل مصرفی مانند روغن‌موتور، برخی جهت کسب سود بیشتر اقدام به تولید و یا فروش روغن‌موتورهای تقلبی یا بی‌کیفیت می‌کنند که این روغن‌ها خاصیت و ویژگی‌های کافی برای انجام وظایف ذکر شده را نداشته و می‌تواند صدمات و آسیب‌های فراوانی را در موتور و قطعات خودرو ایجاد کند و هزینه‌های قابل توجهی را به صاحب خودرو تحمیل کند. مجموعه تأمین لوازم جانبی و مصرفی خودروهای وارداتی رادیس کار، در حال حاضر به شما امکان تهیه سریع، مستقیم و نمونه اصلی (با تضمین اصالت کتبی) انواع روغن‌موتور را می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *