عیب یابی لوازم یدکی

علت سوت کشیدن لنت ترمز

سوت کشیدن لنت ترمز

اگر شما هم شاهد سوت کشیدن لنت ترمز در زمان ترمزگیری هستید، این مطلب را از دست ندهید. چون تمام دلایل سوت کشیدن لنت ترمز را توضیح داده ایم. با رادیس کار همراه باشید تا پاسخ این سوال که چرا لنت ترمز سوت می کشد را با هم بررسی کنیم.

سوت کشیدن لنت ترمز و خرابی و سیستم ترمز

سوت کشیدن لنت ترمز یکی از انواع صدای لنت ترمز و از نشانه هایی است که باید با شنیدن آن احتمال خرابی لنت ترمز را بررسی کنید. پیش از آنکه بخواهیم به طور مفصل به بررسی علت سوت کشیدن لنت ترمز بپردازیم، بهتر است بدانید که کلا چنین صدایی نشانه خرابی ترمز است یا خیر؟! همانطور که گفته شد اصول استفاده شده برای طراحی سیستم ترمز خودروهای امروزی بر اساس اصطکاک بنا نهاده شده است و نیروی اصطکاکی که بتواند خودرویی با حداقل وزن ۸۰۰ الی ۹۰۰ کیلوگرم را در مدت زمان کوتاهی متوقف کند کم نخواهد بود.


بیشتر بخوانید: لنت ماشین چیست؟


همچنین مشکل سوت کشیدن لنت ترمز‌ها محدود به کشور خاصی نیست و خودروسازان و قطعه سازان مطرح در سرتاسر دنیا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

پس الزاما شنیدن صدای سوت لنت ترمز در هنگام ترمزگیری،لزوما نشان از وجود اشکال در سیستم ترمز خودرو نیست و منشا این صدا نیاز به بررسی بیشتر دارد. باید گفت با تعویض لنت‌های ترمز شنیدن صدا و عملکرد ضعیف لنت‌های ترمز جدید طبیعی است و اصطلاحا ترمز از آب بندی درنیامده. در ادامه به علل مربوط به سوت کشیدن لنت‌ ترمز خواهیم پرداخت.

سوت کشیدن لنت ترمز

چرا لنت ترمز سوت می کشد؟

از جمله دلایل سوت کشیدن لنت ترمز به موارد زیر می توان اشاره کرد :

  • از بین رفتن و مستهلک شدن لنت‌ها

قطعا اولین دلیل سوت کشیدن لنت‌ ترمز در حین حرکت خودرو می‌تواند تمام شدن لنت‌های خودرو باشد. لنت ترمز از دو بخش پایه فلزی و گوشته نرم‌تر که وظیفه تماس با دیسک ترمز را دارد تشکیل شده است. با هر بار ترمزگیری مقداری از گوشته لنت بر اثر ساییدگی به دیسک ترمز از بین می‌رود و این روند تا رسیدن به پایه فلزی لنت ادامه خواهد داشت. با تمام شدن قسمت اصلی لنت ممکن است هنگام ترمزگیری و یا حتی در حین حرکت و بدون ترمزگیری شاهد شنیدن صدای سوت لنت‌های ترمز و کشیده شدن قسمت‌های آهنی روی هم باشیم.

در این حالت قسمت فلزی لنت با دیسک ترمز تماس پیدا می‌کند که در صورت بی‌توجهی به آن حتی می‌تواند باعث سایده شدن دیسک‌های ترمز و لبه دار شدن آن‌ها شود و عملکرد صحیح سیستم ترمز مختل شود.

برای خرید لنت ترمز جدید به محصولات لنت ترمز بنز و لنت ترمز بی ام و رادیس کار سر بزنید. در این فروشگاه لوازم بدکی خودرو می توانید انواع لوازم یدکی بنز و لوازم یدکی بی ام و را با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

  • آرایش ناصحیح لنت ترمز و دیسک ترمز

عیوب پیش آمده در محل نصب لنت و یا دیسک ترمز و یا حتی نصب غیراصولی این قطعات، نیز می‌تواند علت سوت کشیدن لنت ترمز باشد. چنین موضوعی در ادامه می‌تواند سایش ناهمگون دیسک و لنت ترمز را به همراه داشته باشد.

در این مورد نیز امکان شنیده شدن صدای سایش آهن روی آهن و یا سوت کشیدن لنت ترمز وجود دارد. در صورت بروز این مشکل و ادامه‌دار بودن آن شاهد سایش ناهمگون لنت و دیسک خواهیم بود که عملا می‌تواند موجود بروز اشکالات اساسی در این قطعات شود و ترمزگیری را نیز مختل کند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله «درگیر بودن لنت با دیسک» را مطالعه کنید.

  • لنت‌ ترمز‌های تقلبی، نامرغوب و بی‌کیفیت

متاسفانه در بازار فروش قطعات خودرو مثل هر بازار دیگری شاهد ارائه قطعات فیک و قلابی هستیم که عموما با قیمت‌های وسوسه برانگیر عرضه می‌شوند تا نظر خریداران را جلب نمایند. برخی از تولیدکنندگان و افراد سودجو برای کاهش هزینه تمام شده لنت ترمز اقدام به استفاده از مواد بی‌کیفیت در لنت ترمز خودرو می‌کنند که عموما نیز حاوی ذرات فلزی نیز هستند.

وجود ذرات فلزی در گوشته لنت ترمز می‌تواند به مرور به دیسک ترمز خودرو آسیب بزند و همچنین قدرت ترمزگیری خودرو را نیز مختل کند. در این حالت پس از تعویض لنت ترمز نیز شاهد شنیده شدن صدای سوت از لنت ترمز‌ها هستیم. برای جلوگیری از این مشکل بهتر از سعی کنید تا از کیفیت ساخت و اصالت لنت خریداری شده اطمینان حاصل نمایید.


مقاله پیشنهادی: علت بوی لنت ماشین چیست؟


  • عیب در دیسک ترمز

گاهی اوقات پس از تعویض لنت ترمز شاهد سوت کشیدن لنت ترمز در هنگام ترمزگیری هستیم. شاید از کیفیت لنت‌های تهیه شده اطمینان داشته باشیم که در این صورت مشکل از دیسک ترمز خواهد بود. ممکن است سطح دیسک ترمز به مرور زمان دچار خط و خش شود که با تماس لنت ترمز هنگام تماس ترمزگیری ایجاد سر و صدا کند.

بهترین گزینه در این صورت تعویض دیسک ترمز است اما در صورت تراشکاری‌های انجام شده در گذشته روی دیسک ترمز ممکن است دیسک بیش از حد لاغر شده باشد و تعویض دیسک اجباری شود. سهل انگاری و عدم توجه در سلامت دیسک ترمز می‌تواند موجب سایش بیش از حد لنت ترمز شود و این قطعه را خیلی سریعتر از چیزی که باید مستهلک کند.

  • شیشه‌ای و آینه‌ای شدن سطح لنت ترمز

همانطور که قبل‌تر اشاره شد سیستم ترمز خودرو بر مبنای اصل اصطکاک عمل می‌کند و ایجاد نیروی اصطکاک همراه با بالا رفتن دما خواهد بود. گاهی اوقات با ترمز‌گیری‌های شدید و پیاپی مثل چیزی که در حال رانندگی در سرازیری تجربه می‌کنیم دمای دیسک ترمز می‌تواند حتی تا ۴۰۰ درجه سلسیوس هم بالا برود.

آیینه شدن لنت ترمز

بالا رفتن شدید دمای دیسک ترمز و برخورد آن با لنت ترمز موجب ایجاد تغییراتی در سطح لنت ترمز خواهد شد که به اصطلاح به آن لنت آینه‌ای یا شیشه‌ای گفته می‌شود. لنت ترمزی که آینه‌ای شده باشد عملکرد صحیح خود را از دست خواهند داد و در این حالت ترمزگیری خودرو بسیار ضعیف می‌شود. همچنین اکثرا در این حالت صدای سوت کشیدن لنت ترمز نیز به گوش می‌رسد. معمولا با استراحت دادن به ترمزهای خودرو این مسئله برطرف می‌شود.

در آخر باید افزود که صداهای شنیده شده از سمت‌ چرخ‌های خودرو نیاز به توجه و وسواس خاصی دارند. این صداها مخصوصا وقتی در هنگام ترمزگیری شنیده شوند نشان از مشکلی در سیستم ترمز خواهد بود و نیاز به بررسی و رفع عیب هستند. مشکلات به وجود آمده در این زمینه به تفضیل شرح داده شدند، اما گاهی نیز صدای شنیده شده در هنگام حرکت می‌تواند به صورت بی‌وقفه باشد که صدای شبیه به سوت کشیدن لنت ترمز ایجاد کند و با افزایش سرعت این صدا شدید‌تر هم خواهد شد. این صدا می‌تواند از بلبرینگ‌های چرخ نیز تولید شوند که توصیه می‌شود با مراجعه به متخصص مکانیک نسبت به رفع عیب اقدام شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *