معرفی قطعات خودرو

بوش طبق چیست؟ انواع بوش طبق و کاربرد آن

سیستم تعلیق خودرو یکی از اساسی‌ترین بخش‌های هر اتومبیل است که نقش زیادی در راحتی خودرو، پایداری و فرمانپذیری آن دارد. در وهله اول وظیفه اصلی سیستم تعلیق ایجاد سواری پایدار به همراه فرمان پذیری مناسب برای خودرو است. در مرحله بعدی این سیستم وظیفه ایجاد آسایش و سواری نرم را بر عهده دارد؛ در این بین بوش طبق نیز جزئي حساس و تاثیرگذار در سیستم تعلیق و فرمان پذیری خودرو است.

از همین رو در ادامه این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که بوش طبق چیست و چه کاربردی دارد؟ برای آشنایی بیشتر با بوش طبق می توانید به محصولات بوش طبق بنز و بوش طبق بی ام و سر بزنید و همچنین برای خرید لوازم یدکی لنفوردر از طریق این فروشگاه لوازم یدکی اقدام کنید.

کار بوش طبق چیست؟

بوش قطعه‌ای است که در بخش‌های مختلفی از خودرو مانند سیستم تعلیق، اکسل عقب  و… از آن استفاده می‌شود. با توجه به جنس استفاده شده در ساخت بوش‌ها این قطعات نقش عایق ارتعاشی داشته و از انتقال انرژي محرک به سایر بخش‌ها تا حد امکان جلوگیری می‌کند. بوش مورد استفاده در سیستم تعلیق خودرو بوش طبق نام دارد که می‌تواند تا حد زیادی از انتقال ارتعاشات سطح جاده به خودرو جلوگیری کند.

کار بوش طبق چیست؟

بوش طبق در سیستم تعلیق وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد و به دلیل جنس و متریال مورد استفاده در ساخت آن وظیفه حذف لرزش‌ها و ارتعاشات ایجاد شده بر اثر ناهمواری‌ها و هم جلوگیری از ایجاد سر و صدا را دارد. به عبارت دیگر برای درک بهتر عملکرد بوش و طبق‌ها می‌توان این قطعات را به مفصل‌های بدن انسان تشبیه کرد که از وارد شدن آسیب‌های جدی در صورت بروز ضربات جلوگیری می‌کند. در حقیقت شباهت زیادی بین بوش طبق خودرو و سیبک وجود دارد، اما این در حالی است که تفاوت عمده این دو قطعه قابلیت حرکت دورانی سیبک است در حالی که بوش طبق حرکات دورانی ندارد و از جنس لاستیک طبیعی یا اورتان است.

انواع بوش طبق

بوش طبق انواع مختلفی دارد و در مدل‌های متنوعی تولید می‌شود. در ادامه به برخی از متداول‌ترین انواع آن اشاره شده است:

  • بوش طبق لاستیک طبیعی: این بوش‌ها نرم‌ترین و انعطاف‌پذیرترین نوع بوش طبق هستند و خاصیت کشسانی بالایی دارند. همچنین این بوش‌ها در دما‌های پایین مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند.
  • بوش ظبق اورتان: این بوش‌های دارای خاصیت کشسان کمتری نسبت به بوش‌های لاستیک طبیعی هستند اما در دما‌های بالا مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند که استفاده از این نوع بوش‌ها را در محل‌هایی از خودرو که حرارت بالایی دارند را توجیه می‌کند. به دلیل خاصیت کشسان کمتر این بوش‌ها نسبت به بوش‌های لاستیکی از قدرت فرمان پذیری خودرو کم می‌کنند و برای عملکرد بهتر باید به طور مداوم با گریس یا روغن نرم شوند.انواع بوش بنز و بی ام و

چه عواملی موجب خرابی بوش طبق می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد بوش طبق‌ها جزئی از سیستم تعلیق خودرو هستند و سیستم تعلیق همواره با ناهمواری‌های سطح جاده درگیر است. بر اساس این موضوع تمامی عواملی که موجب وارد شدن فشار به سیستم تعلیق می‌شوند می‌توانند موجب خرابی بوش طبق‌ها شوند. تردد در مسیرها ناهموار و حرکت با سرعت بالا از روی سرعت‌گیر‌ها، ناهمواری‌ها و مسیرها خاکی، افزون وزن بیش از حد به خودرو و آسیب سیبک‌ها می‌توانند موجب خرابی سیبک‌ها شوند. در کنار این عوامل محیطی نامرغوب بودن جنس بوش‌ها و نامرغوب بودن مواد اولیه مورد استفاده می‌توانند موجب از بین رفتن و خرابی بوش طبق‌ها شوند.

نشانه‌های خرابی بوش طبق‌ها

یکی از نشانه‌های بوش طبق معیوب احساس لرزش فرمان در حال حرکت مخصوصا حرکت در مسیر صاف است. همچنین شنیدن صدای شبیه به جیر جیر از چرخ‌ها در حین حرکت و حتی شنیدن صدای شکستگی و تق تق هنگام چرخاندن فرمان می‌تواند نشانه‌ای از معیوب بودن بوش طبق‌ها و یا سیبک‌ باشد. همچنین عدم تعادل نسبی خودرو در پیج‌ها می‌تواند مربوط به معیوب بودن این قطعه باشد.

در پایان می‌توان گفت که با توجه به ارتباط اجزا سیستم تعلیق خودرو با یکدیگر خرابی یکی از این اعضا می‌تواند روی عملکرد سایر قسمت‌ها نیز تاثیر بگذارد و حتی موجب از بین رفتن سایر قطعات نیز بشود. در صورت مشاهده علائم مربوط به خرابی بوش طبق‌ها بهتر است هرچه سریعتر نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. برای خرید بوش طبق‌ها به اقلیم و دمای منطقه توجه داشته باشید و در صورتی که محل نصب بوش طبق‌ها تحت فشار یا حرارت بالا قرار دارد از بوش‌های مقاوم در برابر حرارت بالا مثل بوش‌ها اورتان استفاده کنید. همچنین سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید و در صورت نیاز بوش‌ها به گریس کاری اقدامات لازم را انجام دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *