معرفی قطعات خودرو

دسته موتور چیست؟

دسته موتور چیست

موتورهایی که با سوخت احتراقی کار می‌کنند ماهیت خشنی دارند و درحین فعالیت ضربات و تکان‌های بسیار شدیدی ایجاد می‌کنند. این ارتعاشات به دلیل انفجار پی در پی سوخت درون سیلندرها است و هر چه قدرت موتور بیش‌تر باشد، ارتعاشات شدیدتری هم خواهد داشت. خوشبختانه این مشکل با استفاده از دسته موتور برطرف می‌شود. احتمالاً برای بسیاری از شما این نام ناآشناست و پرسش دسته موتور چیست، برای شما ایجاد شده است.

در این مطلب دسته موتور را معرفی کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر مطلب خرابی دسته موتور ، که مشکلات مختلف دسته موتور و راه حل آن ها را بررسی کرده را مطالعه کنید.

همه شرکت‌های خودروسازی به دنبال تولید ماشین‌های با کیفیت و قدرت بالا هستند. این قدرت در واقع از موتور با توان بالا به دست می‌آید و در مورد موتورهای درون‌سوز این مشکل ارتعاشات همیشه وجود داشته است. هر چند که راه حل بسیار ساده است و تنها با استفاده از چند دسته موتور می‌توان این ارتعاشات را خنثی کرد.

وظیفه دسته موتور چیست؟

دست موتور در واقع وسیله‌ای برای مهار کردن ضربات موتور هنگام کار کردن آن و می‌توان وظیفه اصلی آن را تحمل تمام وزن موتور و ضربات ناشی از آن دانست. بدون این قطعه، موتور در حین کار کردن بی تعادل می‌شود و عملکردش دچار مشکل خواهد شد. به علاوه که درون کابین خودرو هم سروصدا و تکان‌های شدیدی احساس خواهد شد.

به طور کلی در ساختار کلی یک ماشین، بست‌های مختلفی وجود دارند که قطعات را در جای خود ثابت نگه می‌دارند. از میان همه آن‌ها، دسته موتور پراهمیت‌ترین بست خواهد بود که وظایف زیر را برعهده دارد:

  • تحمل وزن موتور
  • کنترل تکان‌های جانبی هنگام عبور از دست‌انداز
  • جلوگیری از تکان‌های شدید هنگام ترمز یا شتاب‌گیری خودرو
  • کنترل ارتعاشات حاصل از احتراق سوخت

نوع های مختلف دسته موتور

انواع دسته موتور را بشناسید

این قطعه برای خودروهای مختلف با توجه به طراحی آن‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شود. توجه داشته باشید که در هر صورت وظایف دسته موتور یکسان است و تنها نوع قطعه متفاوت خواهد بود.

دسته موتور هیدرولیکی

3 پارامتر مهم برای این نوع دسته موتور وجود دارد که کارایی آن را به شدت بهبود بخشیده است. دسته موتور هیدرولیکی از دو لایه فنر، یک بخش ضخیم لاستیکی و یک سیال تشکیل شده‌اند. همه این سه بخش برای جذب و کنترل ارتعاشات موتور کارآمد هستند و عملکرد هر سه آن‌ها کنار هم باعث متعادل ماندن موتور در حین حرکت خواهد شد.

دسته موتور لاستیکی

یکی دیگر از انواع دسته موتور، نوع لاستیکی است. نام این محصول را به دلیل این انتخاب کرده‌اند که وظیفه اصلی جذب و کنترل ارتعاشات بر عهده یک لایه لاستیک خواهد بود. این لاستیک از دوام و استقامت بسیار بالایی برخوردار است و به کمک دو صفحه از جنس چدن یا آهن به موتور و بدنه پیچ می‌شود. البته لازم به ذکر است که ضخامت این لایه لاستیکی با توجه به نوع خودرو و وزن موتور متفاوت خواهد بود.

تعداد دسته موتور در هر ماشین و محل نصب آن ها

به طور کلی طراحی موتور، شاسی و وزن موتور در تعداد دسته موتورهای استفاده شده و نوع آن‌ها اثرگذار خواهد بود. برای خودروهایی که دیفرانسیل جلو هستند و موتور به صورت عرضی قرار می‌گیرد، عموماً 3 دسته موتور تعبیه می‌شود. یکی از آن‌ها در قسمت بالایی و دوتای دیگر در قسمت زیرین موتور قرار می‌گیرند.

برای موتورهای که به صورت طولی در خودرو تعبیه می‌شوند، عموماً از دو دسته موتور برای تحمل وزن در قسمت زیرین استفاده می‌شود. نوع دسته‌ موتورهایی که برای قسمت زیرین به کار می‌روند عموماً لاستیکی است؛ چرا باید وزن زیادی را تجمل کنند. برای قسمت بالایی یا طرفین موتور هم از نوع هیدرولیکی استفاده می‌شود که تکان‌های جانبی موتور کنترل شود.

نکات مهم برای خرید دسته موتور

دقت کنید که خودرو دسته موتور متفاوتی دارد که با توجه به شرایط آن طراحی و تولید شده است. از طرفی باید برای هر سمت موتور دسته مخصوصی تهیه کنید و نمی‌توان دسته موتور سمت چپ را برای سمت راست استفاده کرد. در انتها هم باید به کیفیت این قطعه اشاره کنیم. از آنجایی که عملکرد دسته موتور تاثیر مستقیم روی راحتی و بی صدا بودن ماشین دارد، باید از بهترین برندها استفاده کنید. خوشبختانه با کمک فروشگاه اینترنتی دسته موتور بنز و دسته موتور بی ام و رادیس کار می‌توانید به تنوع بی‌نظیری دسترسی داشته باشید و محصولات را با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *