عیب یابی لوازم یدکی

تعویض فیلتر هوا + علایم تعویض فیلتر هوای ماشین

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوای ماشین یکی از قطعات پرکاربرد است که از زمان روشن شدن خودرو تا خاموشی کامل آن دائما در حال فعالیت است. بنابراین تعویض فیلتر هوا به صورت دوره ای امری ضروری و مهم است که هر صاحب خودرویی باید به آن توجه کند.

فیلتر هوا نقش بسزایی در کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور خودرو دارد. به همین خاطر اطلاع از زمان تعویض فیلتر هوا و نحوه تعویض فیلتر مورد مهمی است که قصد داریم در ادامه به آن بپردازیم. اگر قصد خرید فیلتر هوا را دارید، به راهنمای خرید فیلتر هوا مراجعه کنید.

زمان تعویض فیلتر هوا

عوامل مختلفی در تعیین زمان تعویض فیلتر هوا خودرو تاثیر دارند که یکی از آن ها محل زندگی است. ماشین هایی که در راه های خاکی رفت وآمد دارند یا در شهرهای آلوده تردد دارند، فیلتر هوا سریع تر کثیف شده و باعث می شود تا زمان تعویض فیلتر هوای خودرو سریع تر شود.

معمولا در شهر های شلوغ بعد از 5000 کیلومتر باید فیلتر هوا تعویض شود که اغلب اوقات  تعویض فیلتر هوا در زمان تعویض روغن انجام می شود. بازدید و اطمینان از عملکرد صحیح فیلترهوا بهترین کاری است که می تون برای تشخیص زمان تعویض انجام داد. رنگ فیلتر های خودرو معمولا سفید یا زرد است که بعد از کثیفی به آسانی قابلیت تشخیص دارد.

زمان تعویض فیلتر هوا

علایم تعویض فیلتر هوای ماشین

علایم زیر نشان دهنده تعویض فیلتر هوا هستند که عبارتند از:

1. طولانی شدن زمان استارت ماشین و روشن شدن چراغ چک موتور

برای انجام گرفتن احتراق موتور نیاز به اکسیژن نیاز دارد. اگر هوای لازم برای احتراق فراهم نباشد، کربن داخل موتور انباشته شده و در نتیجه باعث روشن شدن چراغ چک ماشین خواهد شد. کثیفی فیلتر مانع از تامین این اکسیژن برای احتراق شده و به همین خاطر باید با روشن شدن چراغ چک، به سراغ فیلتر هوای اتومبیل بروید.

2. زیاد شدن گاز های خروجی از اگزوز و خروج دود سیاه

از نشانه ‌های کثیف بودن فیلتر هوا می توان به خروج دود از اگزوز شاره کرد چرا که بنزین به دلیل  نبودن هوا برای سوختن ، کامل نسوخته و درنتیجه دوده از گزوز خارج می‌شود.

3. بالا رفتن مصرف سوخت اتومبیل

در خودروهای جدید بالا رفتن مصرف سوخت اتومبیل به علت آلودگی فیلتر هوا نیست، بلکه این این اتفاق در ماشین های قدیمی کاربراتوری رخ می‌دهد و برای رسیدن اکسیژن بیشتر به موتور، مصرف سوخت افزایش پیدا می کند. اما در سیستم انژکتوری ماشین های جدید، کثیفی فیلتر هوا باعث افزایش مصرف سوخت نمی‌شود.

4. کم شدن توان موتور

کاهش قدرت موتور یکی دیگر از علائم کثیف شدن این قطعه است. هنگاامی که متوجه کاهش  قدرت موتور فیلتر هوای آن را بررسی کنید.

5. لرزش دائم موتور

فرآیند احتراق با کثیفی فیلتر هوای ماشین، به درستی انجام نشده و در نتیجه هنگام استارت زدن خودرو، با لرزش موتور مواجه خواهید شد.

6. تجمع و بالا رفتن مقدار رسوب بر روی شمع موتور

بنزین نسوخته در صورت عدم اکسیژن کافی برای احتراق ، به شکل دوده از موتور خارج می‌شود و بر روی شمع‌ ها رسوب می کند و در نتیجه مانع از جرقه شمع می‌شود.

7. ریپ زدن موتور

صدای موتور در حالت عادی که خودرو روشن است به گوشش می رسد اما گاهی صدا های غیرطبیعی به گوش می رسد و حتی باعث تکان خوردن اتومبیل می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل خراب شدن پمپ بنزین و یا کثیفی فیلتر باشد.

8. احساس بوی بنزین در زمان استارت زدن

اگر هنگام استارت زدن ماشین بوی بنزین را احساس کردید حتما فیلتر هوا را چک کنید. در صورت کثیفی آن، اکسیژن به میزان کافی به موتور نرسیده و در نتیجه احتراق به درستی انجام نمی‌شود. در نهایت بنزین نسوخته به شکل دوده از اگزوز خارج می‌شود و به همین خاطر در زمان استارت، بوی بنزین را احساس می کنید.

نحوه تعویض فیلتر هوای خودرو

جیگاه فیلتر هوا در ماشین های مختلف متفاوت است و از آنجایی که فیلترها در مسیر ورود به موتور قرار دارند، تنها با باز کردن یک بست به راحتی جدا شده و تعویض می شوند.

برای تعویض، پس از یافتن فیلتر هوا، بست آن را باز کرده و فیلتر را خارج کنید. پس از اطمینان از غیر قابل مصرف بودن فیلتر، آن را با فیلتر هوای جدید تعویض کرده و درب آن را محکم ببندید. در نهایت سادگی، فیلتر خودروی شما عوض شده است.

علایم تعویض فیلتر هوای ماشین

مزیت تعویض فیلتر هوا

تعویض سروقت فیلتر هوای ماشین به جهت اهمیت آن در نحوه عملکرد ماشین، باید همیشه مدنظر راننده قرار گیرد و از آن غافل نشود. کثیفی بیش از حد فیلتر هوای اتومبیل موجب کاهش عملکرد فنی و مصرف سوخت شده و در نتیجه ممکن است به موتور و دیگر اجزای سیستم سوخت‌رسانی آسیب وارد کند.

تعویض این قطعه حیاتی، هم از کاهش عملکرد فنی و خراب شدن های پرهزینه موتور پیشگیری کرده و هم در میزان مصرف سوخت صرفه ‌جویی می شود. هوای تمیز هنگامی که فیلتر هوا در شرایط مناسبی است به موتور می‌رسد و در نتیجه باعث عملکرد سریع‌ و مثبت در محفظه‌ احتراق سیلندر با سوخت می‌شود.

در این صورت است که کارایی احتراق در موتور افزیش پیدا کرده و در نتیجه میزان مصرف سوخت نیز بهینه خواهد بود. تاثیر فیلتر هوا در مقدار مصرف سوخت اتومبیل های جدید و  مدرن خیلی بالا نیست اما کثیف شدن فیلتر در ماشین های قدیمی کاربراتوری، باعث افزایش  مصرف سوخت می شود.

از آنجایی که هوا پیش از رسیدن به کاربراتور و انژکتور از فیلتر هوا عبور می کند، اگر این قطعه آلوده و منافذش بسته شده باشد، جریان هوای ذکر شده دچار مشکل می شود و همین امر باعث محدودیت هوای مورد نیاز موتور می‌شود.

رسیدن هوای کمتری به قطعات کاربراتور و سیستم انژکتور موجب رسیدن سوخت کمتر به سیلندر می‌ شود در نتیجه کارایی موتور به‌ میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند اما با تعویض فیلتر هوا می توان از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کرده و هوای تازه و تمیز را به مقدار نیاز در اختیار موتور قرار داد.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا تعویض فیلتر هوا ماشین، زمان تعویض و علائم آن را برای شما عزیزان شرح دهیم. گرچه بهتر است پیش از هر اقدامی با یک تعمیرکار ماهر مشورت کنید و در صورت داشتن مهارت لازم اقدام به تعویض این قطعه نمایید.

فروشگاه رادیس کار به عنوان فروشنده لوازم یدکی خودرو های لوکس، شما را در تامین قطعات موردنیاز خودروی خود از جمله انواع فیلتر های هوای باکیفیت و اصل یاری می کند. کافی است به سایت رادیس کار مراجعه کرده و پس از مشاوره با کارشناسان مجموعه اقدام به خرید لوازم یدکی مدنظر خود نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *