معرفی قطعات خودرو

فیلتر هوا کابین: هر آنچه که باید بدانید

فیلتر کابین هوا یک جزء مهم در سیستم گرمایش و سرمایش هر وسیله نقلیه است. این به محافظت از مسافران در برابر آلودگی های موجود در هوایی که تنفس می کنند کمک می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این قسمت از وسیله نقلیه خود و نحوه مراقبت صحیح از آن بیشتر بدانید.

فیلتر هوای کابین

فیلتر هوای کابین در خودرو به حذف آلاینده های مضر از جمله گرده و گرد و غبار از هوایی که در داخل خودرو تنفس می کنید کمک می کند. این فیلتر اغلب در پشت جعبه تهویه قرار دارد و هنگام حرکت در سیستم HVAC خودرو، هوا را تمیز می کند. اگر متوجه شدید که خودروی شما بوی نامطبوعی دارد یا جریان هوا کاهش یافته است، فیلتر کابین را تعویض کنید تا به سیستم و خودتان هوای تازه ببخشید.

این فیلتر یک واحد چین دار کوچک است که اغلب از مواد مهندسی شده یا پنبه چند الیافی مبتنی بر کاغذ ساخته می شود. قبل از اینکه هوا بتواند به داخل خودرو حرکت کند، از این فیلتر عبور می کند و هر گونه آلودگی را در هوا به دام می اندازد تا از نفوذ آنها به هوایی که تنفس می کنید جلوگیری کند.

اکثر خودروهای مدل آخر دارای فیلترهای هوای کابین برای گرفتن مواد معلق در هوا هستند که می تواند سواری در خودرو را کمتر کند.  اگر از آلرژی، آسم یا سایر شرایط بهداشتی که بر سلامت تنفسی شما تأثیر می گذارد رنج می برید، تمیزی هوایی که تنفس می کنید اهمیت ویژه ای دارد. چه پشت فرمان باشید و چه به عنوان مسافر در یک وسیله نقلیه، سزاوار هوای سالم و تمیز برای تنفس خود هستید. بهترین راه برای اطمینان از تمیز بودن هوا این است که فیلتر هوای کابین را هر چند وقت یکبار که سازنده خودرو توصیه می کند، تعویض کنید.

در کتابچه راهنمای خودروی خود، ممکن است اعداد مسافت پیموده شده برای تعویض فیلتر هوای کابین توصیه شده را پیدا کنید، اگرچه بسته به نوع خودرو و سازنده متفاوت است. برخی توصیه می کنند فیلترهای هر 10000 کیلومتر تعویض شوند، در حالی که برخی دیگر حداقل هر 15000 تا 20000 کیلومتر تعویض را توصیه می کنند. هر سازنده توصیه های خاص خود را دارد، بنابراین بررسی دفترچه راهنما برای ساخت و مدل خاص خود، بینش هایی را در مورد نیازهای آن به شما ارائه می دهد.

ناحیه ای که در آن رانندگی می کنید نیز می تواند در تعداد دفعات تعویض فیلتر نقش داشته باشد. کسانی که در مناطق شهری، شلوغ یا مکان‌هایی با کیفیت هوای ضعیف رانندگی می‌کنند، ممکن است نیاز به تعویض فیلترهای خودروی خود به صورت زودهنگام داشته باشند. اگر در مکانی با آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنید، ممکن است فیلتر شما سریع‌تر با گرد و غبار مسدود شود و نیاز به تغییر مکرر داشته باشد.

اگر دفترچه راهنمای خودروی خود را ندارید یا می خواهید علائمی را که نشان می دهد فیلتر شما نیاز به تغییر دارد بدانید، مراقب موارد زیر باشید:

  • کاهش یا ضعیف جریان هوا، حتی زمانی که گرما یا تهویه مطبوع روی بالا تنظیم شده است.
  • صدای سوت از کانال های ورودی هوای کابین می آید.
  • بوی نامطبوع و کثیف از هوای وسیله نقلیه شما می آید.
  • صدای بیش از حد در هنگام کارکرد سیستم گرمایش یا سرمایش.
  • اگر هر یک از این علائم را در ماشین خود مشاهده کردید، فیلتر را تعویض کنید تا ببینید آیا این مشکل را حل می کند یا خیر.

تعویض فیلتر هوای کابین

در اکثر خودروها، فیلتر هوای کابین پشت جعبه دسته قرار می گیرد. ممکن است با برداشتن جعبه دسته از بست هایی که آن را در جای خود نگه می دارند، بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. اگر چنین است، دفترچه راهنمای خودروی شما باید راهنمایی هایی در مورد نحوه برداشتن جعبه دستکش ارائه دهد. با این حال، اگر فیلتر هوای کابین شما زیر داشبورد یا زیر کاپوت باشد، ممکن است به اندازه کافی در دسترس نباشد.

اگر قصد دارید خودتان آن را تعویض کنید، برای صرفه جویی در هزینه، فیلتر جایگزین را در فروشگاه قطعات خودرو یا وب سایت خریداری کنید. خودروهای رده بالاتر قطعات گران‌تری دارند و ممکن است فقط از طریق نمایندگی‌ها در دسترس باشند.

اگر خودروی خود را در تعمیرگاه یا نمایندگی تعمیر می‌کنید، ممکن است تکنسین تعویض فیلتر هوای کابین را توصیه کند. قبل از موافقت، بخواهید فیلتر فعلی خودروی خود را ببینید. ممکن است از دیدن فیلتری که با دوده، کثیفی، برگ ها، شاخه ها و سایر کثیفی پوشانده شده است، شگفت زده شوید که این امر تأیید کننده اهمیت سرویس تعویض است. با این حال، اگر فیلتر هوای کابین شما تمیز و بدون زباله است، احتمالاً می توانید صبر کنید.

عدم تعویض فیلتر کثیف و گرفتگی بر کارایی سیستم گرمایش و سرمایش خودرو شما تأثیر می گذارد. راندمان ضعیف می تواند منجر به مشکلات دیگری از جمله کاهش حجم هوا، بوی بد در کابین یا خرابی زودهنگام اجزای HVAC شود. صرفاً تعویض فیلتر کثیف می تواند تفاوت زیادی در کیفیت هوای خودرو ایجاد کند.

اقدامات دیگر برای محافظت از خودروی شما

برای حفظ کیفیت هوا و جلوگیری از ته نشین شدن سایر آلرژن ها در خودرو می توانید اقدامات بیشتری انجام دهید:

اثاثه یا لوازم داخلی و کف و کف پوش ها را به طور مرتب جاروبرقی بکشید.
سطوح، از جمله پانل درها، فرمان، کنسول و داشبورد را پاک کنید.
درها و پنجره ها را برای آب بندی مناسب بررسی کنید.
فوراً ریزش ها را تمیز کنید تا از رشد کپک جلوگیری کنید.

مشکلات مرتبط با فیلتر کثیف

گرفتگی و کثیف بودن فیلتر هوا می تواند مشکلات دیگری هم برای شما و هم برای ماشین شما ایجاد کند. یکی کاهش سلامت شما است، زیرا آلاینده ها می توانند در هوا حرکت کنند و باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات تنفسی شوند. یک فیلتر کثیف نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و آلاینده ها را فیلتر کند، بنابراین تعویض مکرر فیلتر در خودرو بسیار مهم است.

یکی دیگر از مشکلاتی که با فیلتر مسدود می شود، راندمان ضعیف HVAC است. در نتیجه، سیستم گرمایش و سرمایش خودروی شما باید بیشتر کار کند و به طور بالقوه باعث سوختن موتور دمنده می شود. راندمان ضعیف همچنین منجر به از دست دادن جریان هوا می شود، که می تواند باعث شود خودروی شما با تغییر فصل احساس راحتی کمتری کند.

جریان هوا ضعیف شده همچنین بر توانایی سیستم در پاک کردن مه یا تراکم از شیشه‌های خودرو تأثیر می‌گذارد. هوای کثیف می تواند باعث ایجاد تراکم روی شیشه جلو شود و دیدن جاده پیش روی شما را سخت کند. با تعویض فیلتر باید متوجه شفافیت پنجره ها و دید بهتر شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *