عیب یابی لوازم یدکی

صدای کمپرسور کولر ماشین (دلایل و راه حل آن)

صدای کمپرسور کولر ماشین

تصور سوارشدن در خودرویی که در فصل تابستان کولر ندارد‌، دشوار است. در واقع یکی از دلایلی که این روزها آسایش و رفاه خودروها بالاتر رفته است، همین موضوع کولر ماشین خواهد بود. دقت کنید که این سیستم هم ممکن است دچار مشکلاتی شود که یکی از شایع‌ترینشان، صدای کمپرسور کولر ماشین خواهد بود.

سیستم کولر از اجزای مختلفی ساخته می‌شود و هر یک از آن‌ها ممکن است دچار فرسودگی یا خرابی شود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم هر از چند گاهی زمانی را برای بررسی و عیب‌یابی در خودرو خود اختصاص دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید مشکلات را در ابتدای کار و زمانی که هنوز گسترده نشده‌اند، شناسایی و کنترل کنید.

خرابی‌های شایع کمپرسور کولر

به‌طورکلی کمپرسور کولر و یا دیگر قطعات این سیستم آن‌چنان در معرض استفاده طولانی‌ مدت نیستند که در بازه‌های زمانی کوتاه دچار خرابی‌های عجیب‌ و غریب شوند؛ اما با این‌وجود ممکن است با مشکلات خاصی مواجه شوید. برای درک بهتر این موضوع به چند مورد از خرابی‌ کمپرسور کولر توجه کنید،

  • خاموش شدن بی‌دلیل کولر
  • بالارفتن دمای کمپرسور کولر
  • نشت روغن
  • سر و صدای غیر معمول کمپرسور کولر

هر یک از این خرابی‌های دلایل خاصی دارند که با استفاده از نشانه‌های مربوط به آن‌ها، می‌توانید برای تشخیص و تعمیرشان اقدام کنید. برای مثال دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کولر عموماً از نقص عملکرد در خازن کمپرسور خواهد بود.

مشکلاتی که نام بردیم ممکن است برای بیشتر کمپرسور ها پیش بیاید اما خرید کمپرسور کولر باکبفبت از بهترین برندها می تواند مشکلات و خرابی کمپرسور کولر را به حداقل برساند. بهترین برند کمپرسور کولر به همین منظور نوشته شده تا علاوه بر معرفی بهترین کمپرسور کولر بنز و بی ام و ، یک راهنمای خرید کمپرسور کولر برای شما باشد.

بررسی صداهای مختلف کمپرسور کولر خودرو

بررسی صداهای مختلف کمپرسور کولر خودرو

اغلب کولرهایی که برای خودروهای سواری استفاده می‌شوند، بی‌سروصدا نیستند. این صدا اما در حدی نیست که باعث آزار سرنشینان یا راننده شود. به همین منظور شنیدن صداهای غیرمعمول را می‌توان نوعی زنگ خطر دانست. صدای کمپرسور کولر ماشین در موارد خاصی ممکن است به شکل غیرعادی باشد که در ادامه این مطلب همه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

صدای وزوز از کمپرسور کولر

افراد زیادی هرسال پیش از روشن‌کردن کولرهایشان به سراغ پرکردن گاز مبرد می‌روند. برای انجام این کار باید به سراغ کسان بروید که تجربه کافی را دارند؛ چرا که یکی از صداهای نامعمولی که از کمپرسور شنیده می‌شود، به این موضوع ربط دارد.

صدای وزوز را عموماً زمانی از کمپرسور خواهید شنید که به‌تازگی مبرد آن را شارژ کرده باشید. مشکل اینجاست که گاهی میزان مبرد وارد شده در کمپرسور بیش از حد مجاز است و به همین دلیل موقع روشن‌کردن کولر با صدای وزوز مواجه خواهید بود. بهتر است هر چه سریع‌تر برای رفع این مشکل اقدام کنید؛ چرا که ممکن است به دیگر بخش‌های کولر هم آسیب وارد شود.

صدای ارتعاش

شلنگ متصل به کمپرسور کولر باید از طریق مسیر خاصی به این قطعه برسد و گاهی در مسیر با بخش‌های دیگر ماشین در تماس است و باعث ایجاد نوعی ارتعاش در کمپرسور می‌شود. این ارتعاش با انتقال به کابین، توسط سرنشینان به شکل صدای لرزش و تکان خوردن سمی خواهد بود. با شنیدن این صدا حتماً بررسی کنید که شلنگ در اثر سابیدگی با بخش‌های دیگر دچار مشکل نشده باشد و در صورت لزوم مسیرش را تغییر دهید.

صدای ناله، تق‌تق یا جغجغه‌ای کمپرسور کولر

در بیش‌تر موارد شنیدن این صدا دلیل بر وجود یک مشکل جدی نیست و عموماً زمانی این صداها به گوش می‌رسد که کمپرسور در جای خود محکم نشده باشد. به‌این‌ترتیب اگر پیچ‌های کمپرسور را بررسی کردید و مشلی نداشتند، می‌توانید به سراغ احتمالات دیگر بروید.

بررسی کنید که آیا هنگام بالارفتن شدت کولر این صدا تقویت می‌شود یا خیر؛ ‌ چرا که به‌احتمال‌قوی در این شرایط مشکل از قطعات داخلی کمپرسور خواهد بود و لازم است در زمان کوتاه به تعمیرکار مراجعه کنید. گاهی هم ممکن است تسمه متصل به کمپرسور کولر ماشین فرسوده شده باشد و چنین صدای را در حین کارکردن تولید کند.

رفع صدای کمپرسور کولر ماشین

رفع صدای کمپرسور کولر ماشین

همان‌طور که مشاهده کردید، صدای کمپرسور کولر ماشین ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند. بهترین کار پس از شنیدن هر یک از صداها این است که کولر رل خاموش کنید و به سمت اولین تعمیرگاه معتبری که می‌شناسید حرکت کنید. در بهترین حالت مشکل تنها از شل بودن پیچ‌ها کمپرسور است و در بدترین حالت ممکن است کلاچ یا دمنده آن دچار مشکل شده باشند.

صدای کمپرسور کولر ماشین موضوعی نیست که مدام با آن درگیر باشید، اما باید برای زمان‌هایی که این اتفاق رخ می‌دهند هم آمادگی داشته باشید. توجه کنید که در صورت معیوب بودن یک قطعه و نیاز به تعویض، بهتر است از قطعات جایگزین باکیفیت و با برندهای شناخته شده استفاده کنید. این موضوع شاید هزینه بیش‌تری برای شما داشته باشد، اما در طولانی‌مدت به سود شما خواهد بود؛ چرا که هم کارایی بهتری دارد و هم مدت‌زمان بسیار بیش‌تری طول می‌کشد تا خراب شود. اغلب کولرهایی که برای خودروهای سواری استفاده می‌شوند، بی‌سروصدا نیستند. این صدا اما در حدی نیست که باعث آزار سرنشینان یا راننده شود. به همین منظور لازم است

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.