اخبار خودرو

25 عادت اشتباه در رانندگی که باید از آن ها دوری کنید!

25 عادت اشتباه در رانندگی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که رانندگی را فقط به معنای کنترل کردن فرمان و حرکت دادن خودرو می دانید باید بگوییم که متاسفانه سخت در اشتباهید! موارد زیادی در رانندگی اصولی و استاندارد وجود دارد که ممکن است کم اهمیت به نظر برسند اما باید بدانید که عادت های اشتباه در رانندگی می تواند برای شما و همچنین سرنشینان خودرو خطرآفرین باشد و یا موجب کاهش عمر مفید ماشین شود. در نتیجه باید از عادت های اشتباه در رانندگی آگاه شده و نهایت تلاش خود را در رفع آن ها به کار ببرید.

25 عادت اشتباه در هنگام رانندگی

کار های بسیاری وجود درد که شاید شما از روی عادت و نادنسته در هنگام رانندگی انجم می دهید اما مواردی وجود دارند که در افزایش طول عمر قطعات و سلامت خودرو نیز تاثیر بسزایی دارند.

عادت های اشتباه در رانندگی

عادات اشتباه در هنگام رانندگی علاوه بر خوردن و آشامیدن و صحبت با موبایل، عبارتند از:

 • کلاچ گرفتن طولانی در حین حرکت:

اگر زمانی که در حال حرکت با خودرو هستید، برای مدت طولانی پای خود را بر روی پدال کلاچ فشار دهید، باعث فشار مضاعف و صدمه زدن به بخش هایی مانند: بلبرینگ، دیسک و صفحه کلاچ می شود.

 • عبور از دست انداز با فشردن پدال ترمز:

پایین آوردن سرعت ماشین برای رد شدن از دست انداز ها، بهترین روش است چرا که اگر با رفتن  ترمز سرعت ماشین را کم کنیم به مرور زمان باعث صدمه زدن به جلوبندی و کمر فنر خودرو خوهد شد.

 • دنده معکوس در سرعت بالا:

اگر زمانی که با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و ناگهان دنده خودرو را کم کنید ( برای مثال از دنده 4 به دنده 3 و … ) باعث فشار ناگهانی به دنده ها و خرد شدن آن ها می شود.

دنده معکوس در سرعت بالا

 • گرم کردن ماشین در حالت در جا:

بهترین روش برای گرم کردن خودرو، حرکت آرام با سرعت پایین است چرا که درجا گرم کردن ماشین علاوه بر مضراتی مانند بالا رفتن مصرف سوخت و ایجاد آلودگی تنها موتور اتومبیل را گرم می کند.

اما هنگامی که خودرو به آرامی و در حال حرکت آهسته گرم می شود، تمامی قطعات خودرو مانند: موتور، گیربکس و دیفرانسیل به طور یکسان گرم می شوند.

 • سرد کردن موتور بعد از فشار و مصرف طولانی:

همانطور که درجا روشن نگه داشتن خودرو روش مناسبی برای گرم کردن آن نیست، برای پیش از خاموش کردن خودرو بعد از مسافت های طولانی و فشار زیاد نیز روش اشتباهی است زیرا علاوه بر افزایش مصرف سوخت و آلودگی باعث بالا رفتن استهلاک ماشین می شود.

همچنین امروزه اغلب خودرو ها درای سیستم خنک کننده و فن هستند که در صورت نیاز بعد از خاموش کردن ماشین نیز به کار خود ادامه می دهند.

 • قرار دادن دور موتور در محدوده قرمز:

از عادت های اشتباه در رانندگی، وقتی پیشرانه ماشین و قطعات دیگر در بالاترین حد فشار ممکن قرار می گیرند، عقربه، دور موتور را بر روی قرمز نشان می دهد که تکرار چندین باره آن منجر به آسیب جدی و سوختن موتور اتومبیل می شود.

 • حرکت های نمایشی با خودرو:

اگر ماشین شما اسپرت و یا از کیفیت ساخت بالایی برخوردار نیست، انجام حرکات نمایشی با آن، فشار زیادی به بخش های مختلف خودرو مانند: گیربکس، موتور، دیفرانسیل و … می شود و صدمات جبران ناپذیری به ماشین شما وارد می کند.

 • مصرف بنزین موجود در باک تا انتها:

برای اینکه رسوبات موجود و ته نشین شده در داخل باک خودرو وارد سیستم سوخت رسانی ماشین شما نشوند و مجرای فیلتر بنزین بسته نشود، هنگامی که مقدار بنزین موجود در باک شما کم است و به طور کامل مصرف نشده، اقدام به پر کردن باک و بنزین زدن نمایید.

مصرف بنزین موجود در باک تا انتها

 • فشردن پدال کلاچ و ترمز در توقف طولانی:

از عادت های اشتباه در رانندگی این است که برای ایستادن های طولانی مانند پشت چراغ قرمز، به جای گرفتن همزمان کلاچ و ترمز و یا خلاص کردن دنده و گرفتن ترمز، بهتر است دنده را در حالت خلاص و یا حالت P   (در دنده های اتوماتیک) قرار دهید و ترمز دستی را بکشید. در غیر اینصورت فشردن و طولانی نگه داشتن پدال ترمز و کلاچ باعث فشار آمدن به سیستم کلاچ و لنت های ترمز و در نتیجه افزایش حرارت و خرابی ماشین می شود.

فشردن پدال کلاچ و ترمز در توقف طولانی

 • فشردن پدال گاز قبل از خاموش و روشن کردن ماشین:

شاید این روش در خودرو های کاربراتوری جوابگو باشد و به روشن شدن راحت تر خودرو کمک کند اما در ماشین های انژکتوری این روش اشتباه است و علاوه بر افزایش مصرف سوخت، به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به انژکتور می شود.

 • قرار دادن دست بر روی دنده:

به غیر از زمانی که نیاز به تعویض دنده است، قرار دادن دست بر روی آن ضرورتی ندارد و از از عادت های اشتباه در رانندگی است چرا که باعث افزایش فشار بر روی آن و آسیب دیدن جعبه دنده به مرور زمان می شود.

قرار دادن دست بر روی دنده

 • استفاده نکردن از ترمز پارک:

عدم استفاده از ترمز پارک خودرو به مرور زمان به جعبه دنده ماشین فشار مضاعف وارد کرده و باعث خرابی و در نهایت از کار افتادن آن می شود.

 • افزایش وزن خودرو:

هرچقدر وسایل اضافه که نیازی به وجود آن ها در داخل خودرو نیست بیشتر شود، مصرف سوخت بالاتر رفته و بر روی سیستم تعلیق و ترمز اتومبیل تاثیر منفی به جا می گذارد؛ بنابراین تا جای ممکن بهتر است  از حمل وسایل غیر ضروری و سنگین با خودرو اجتناب کنید.

 • توقف و حرکت کردن ناگهانی ماشین:

فشردن ناگهانی و شدید پدال گاز باعث افزایش شدید مصرف سوخت شده و ترمز ناگهانی باعث فرسوده شدن لنت و دیسک ترمز به مرور زمان می شود و از دیگر عادت های اشتباه در رانندگی است.

 • حرکت از دنده عقب به دنده جلو پیش از توقف کامل:

این حرکت فشار زیادی را به سیستم انتقال نیرو وارد می کند و قطعات مجبور به حرکت در خلاف جهت خود می شوند و در نهایت هزینه های زیادی را به جا می گذارد. بنابراین بهتر است پیش از تغییر دنده، اجازه توقف کامل به خودرو دهید.

 • بی توجهی به هشدارها:

شنیدن صداهای اضافه و جدید در هنگام کارکرد خودرو موارد مهمی است که باید به آن ها توجه شده و نباید ساده از کنارشان رد شد؛ چرا که هر صدا یا روشن شدن چراغ هشداری می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل جدی در داخل ماشین شما باشد. بنابراین باید سریعا به یک تعمیرگاه مطمئن مراجعه کنید.

 • استفاده از روغن ترمز بی کیفیت و ارزان:

به مرور زمان استفاده از روغن ارزان و نامرغوب باعث آسیب رساندن به قطعات داخلی خودرو می شود.  بنابراین بهترین کار استفاده از روغن موتور با کیفیت و متناسب با خودروی شما است که در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است.

 • ریختن آب معمولی در رادیاتور:

اگر تنها از آب خالی در رادیاتور استفاده کنید، ممکن است باعث جوش آوردن خودرو در گرمای شدید شود. به همین خاطر بهتر است که از مخلوط 50% آب و 50% مایع خنک کننده موتور برای پر کردن رادیاتور ماشین استفاده شود.

 • استفاده از شیشه پاک کن دارای آمونیاک:

بهترین محمول برای پاک کردن شیشه خودرو، استفاده از شیشه پاک کن های مخصوص آن است چرا که شیشه پاک کن های معمولی دارای آمونیاک هستند باعث از بین رفتن رنگ طبیعی شیشه می شوند.

استفاده از شیشه پاک کن دارای آمونیاک

 • عدم استفاده از ترمز دستی:

به جز سرازیری  و شیب ها، در حالت عادی و ایست کامل نیز باید از ترمز دستی استفاده کنید چرا که باعث بالا رفتن عمر اجزای گیربکس می شود و وزن خودرو را به صورت متعادل در بین اجزا پخش می کند.

 • تعویض دیرهنگام فیلتر روغن:

اگر در عوض کردن فیلتر روغن ماشین کوتاهی کنید یا از فیلتر های بی کیفیت استفاده کنید باعث آسیب رساندن به موتور خودرو می شوید که این مورد نیز از عادت های اشتباه در رانندگی به شمار می شود.

 • عدم تعویض واسکازین:

تمامی روغن های به کار رفته در قسمت های مختلف ماشین، نیاز به تعویض دارند. روغن واسکازین نیز از این قاعده مستثنی نیست و تعویض به موقع آن با روغن باکیفیت باعث نرم کار کردن گیربکس و افزایش طول عمر آن می شود.

 • کشیدن ترمز دستی بدون گرفتن دکمه:

بالا کشیدن ترمز دستی بدون گرفتن و فشردن دکمه آن از عادت های اشتباه در رانندگی است و  باعث آسیب به چرخ دنده ها و فشار بیش از حد به سیم ترمز می شود.

کشیدن ترمز دستی بدون گرفتن دکمه

 • روشن کردن کولر در دور موتور بالا:

با روشن کولر ماشین به کمپرسور آن دستور داده می شود که با استفاده از تسمه، گاز کولر را در مدار بچرخاند. بنابراین به موتور فشار بیشتری وارد می شود، در نتیجه بهتر است قبل از استفاده از کولر، دور موتور را با کاهش دنده پایین بیاوریم و یا توقف کنیم.

 • سرویس نکردن خودرو:

بیشتر اوقات تا مشکلی برای ماشین پیش نیاید، اقدام به تعمیر و بررسی آن نمی کنیم اما بهترین کار این است که هر از چندگاهی به صورت دوره ای برای بررسی و سرویس خودرو به تعمیرگاه های معتبر مراجعه کنید تا اگر بخشی از آن دچار مشکل و آسیب کوچک باشد، زودتر برطرف شود و به زیان های بزرگتر و خسارت های هنگفت منجر نشود.

در این مقاله سعی کردیم  25 مورد از عادت های اشتباه در رانندگی را که از انواع عادت های رایج  در بین رانندگان است، برای شما عزیزان شرح دهیم. امیدواریم که با رعایت این نکات ساده و در عین حال مهم در نگهداری و افزایش طول عمر خودروی خود و قطعات آن نهایت کوشش خود را به کار ببرید. ممنون که با رادیس کار همراه بودید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *