عیب یابی لوازم یدکی

از دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور چه می‌دانید؟

روشن شدن چراغ روغن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از تعویض روغن ماشین خود، با روشن شدن چراغ روغن مواجه شوید. روشن شدن این چراغ با علامت یک روغن دان بر روی آمپر خودرو نمایش داده می شود. گاهی ممکن است چراغ روغن در دور موتور بالا یا پایین، خاموش و روشن شود. روشن شدن چراغ موردی است که در هر حال باید جدی گرفته شده و بررسی شود تا به عیب یابی و تعمیر آن پرداخته شود. در این مقاله قصد داریم به علت روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن بپردازیم. با رادیس کار همراه باشید.

علت روشن شدن چراغ روغن

علت روشن شدن چراغ روغن

دلایل مختلفی ممکن است باعث روشن شدن چراغ روغن خودرو باشند. در ادامه رایج ترین علت نمایش این چراغ را با هم بررسی می کنیم. این دلایل عبارتند از:

 • کم شدن سطح فشار روغن در موتور

کاهش پیدا کردن سطح فشار روغن موجب می شود تا به سرعت به موتور خودرو فشار وارد شده و باعث خرابی و به وجود آمدن هزینه های هنگفت برای تعمیر بشود.

از آنجایی که روغن موتور به خنک شدن و کار کردن روان قطعات کمک می کند، بنابراین کاهش سطح آن باعث بروز مشکلاتی از قبیل: خشکی حرکت قطعات، اصطکاک بالا و داغ شدن بیش از حد قطعات و اجزای درون موتور ماشین می شود.

در نهایت ممکن است حتی منجر به سوختن و از بین رفتن موتور شود بنابراین روشن شدن آن موضوع مهمی است که نباید به راحتی از کنار آن رد شد.

 • کاهش مقدار روغن موجود در مخزن

کم شدن میزان روغن موتور در مخزن می تواند علتی دیگر برای روشن شدن چراغ باشد که پس از بررسی سطح فشار، باید آن را بررسی کرد. در صورتی که با بررسی گیج متوجه کمبود روغن شدید، باید به مقدار لازم از روغن موتور با کیفیت و سازگار با خودروی خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است کیفیت روغن به کار رفته در مخزن موتور خودرو نیز رابطه مستقیمی با کاهش فشار و کم شدن سطح روغن موجود دارد و هرچه کیفیت آن کمتر باشد، کاهش فشار و کاهش سطح بیشتر می شود.

مخلوط شدن آب و یا بنزین با روغن موتور نیز می تواند علت روشن شدن چراغ روغن باشد که این مورد نیز باید بررسی شود.

 • خراب شدن فیلتر روغن

وجود خرابی و یا هر مشکلی در فیلتر روغن باعث می شود که روغن موتور به درستی عمل نکند. چر که فیلتر روغن تاثیر مستقیم بر روی تصفیه روغن دارد و در نتیجه اگر به درستی کار نکند باعث روشن شدن چراغ روغن موتور می شود.

اگر از فیلتر روغن مرغوب و استاندارد استفاده نشود، سرعت چرخش روغن کم شده و سطح فشار کاهش پیدا کرده که نتیجه آن روش شدن چراغ روغن است.

 • کاهش قدرت پمپ روغن

در صورتی که اویل پمپ یا همان پمپ روغن به درستی کار نکند، فشار روغنی که در جریان حرکت بین بخش های مختلف موتور است را کاهش داده و باعث روشن شدن چراغ می شود.

از آنجایی که این قطعه به کمک قدرت موتور کار می کند، بنابراین باید پیش از تعویض آن، تسمه پروانه، بلبرینگ و یا پولی پمپ را نیز بررسی کنید.

 • خراب شدن بخش های دیگر

اگر چراغ روغن بعد از بررسی تمامی موارد گفته شده در بالا همچنان روشن باشد، باید به بررسی یاتاقان، میل لنگ و یا میل سوپاپ بپردازید. شاید علت روشن شدن چراغ روغن را در این بخش ها پیدا کنید.

 • ناخالصی در روغن موتور

غلظت روغن در صورتی که با آب یا بنزین مخلوط شود، کاهش یافته و باعث خارج شدن ویسکوزیته از حالت استاندارد می شود. در نتیجه عملکرد روغن موتور اثربخش نخواهد بود و باعث نمایش این چراغ می شود.

خرابی در سیلندرها و انژکتور نیز موجب افزایش احتمال مخلوط شدن روغن و بنزین می شود.

علت روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن

علت روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن

روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن نشانه خوبی نیست و نباید به سادگی ازآن عبور کرد چرا که باید درک کنی که روشن شدن چراغ میزان فشار را نشان می دهد نه خود روغن موتور را! اگر این اتفاق پیش بیاید، به چند دلیل بد است که دلایل این مشکل را با هم بررسی می کنیم:

فشار کم به این معناست که اتصالات و سطوح اصطکاکی موتور به اندازه کافی روغن‌کاری نشده‌اند و باعث آسیب جدی به خودرو می‌شوند.

در این هنگام باید ماشین را خاموش کنید تا در سریع ‌ترین زمان ممکن موتور خاموش شود.

 • سطح اشتباه روغن

علت روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن می تواند به دلیل سطح اشتباه روغن باشد. مانند زمانی که سطح روغن پایین است، سطح باالای روغن موتور نیز مشکل ساز است و اگر بالاتر از خط سوخت است باید مقدار آن را کم کرده تا به زیر خط برسد.

 • روان کاری نکردن فیلتر روغن

قرار دادن روغن در فیلتر پیش از نصب، کاری استاندارد است. اگر فیلتر روغن را روغن نزنید، فشار روغن پایین می‌رود. بعد از جدا کردن شمع ها، هنگامی که سیستم فشار لازم را به دست می آورد، شاخه ها را دوباره نصب کرده و موتور را خاموش کنید.

 • روغن کثیف

عدم تعویض روغن در زمان مناسب و تعمیر و نگهداری ضعیف ممکن است باعث افزایش کثیفی و لجن در موتور شود. حتی اگر سوخت را نیز عوض کنید، باز هم تمیز نمی شود. این رسوب باعث دور شدن بخش حساس موتور از فشار روغن طبیعی می شود. در نتیجه بعد از تغییر روغن، فشار روغن زیاد می‌شود.

 • خرابی سنسور فشار

اگر روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن هنوز اتفاق می افتد، با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری فشار را اندازه بگیرید. اگر میزان فشار خوب است، مشکل می‌تواند حسگر و مداری باشد که چراغ را هدایت می‌کند.

سنسور به موتور متصل شده و دارای یک حسگر است که به یک منبع روغن منتقل می شود. گاهی خاک یا هر ذره دیگری سنسور را برای روشن کردن چراغ  فعال می‌کند. تعویض سنسور و حسگر آسان بوده و هزینه زیادی ندارد.

علت روشن شدن چراغ روغن بعد از تعویض روغن یک مشکل اساسی است و یعنی هیچ روغنی در قطعات موتور جریان ندارد. اگر با همین وضعیت ادامه دهید و به چراغ روغن اهمیت ندهید، ممکن است کل موتور آسیب ببیند. پس زمانی که این چراغ خودرو نمایش داده می شود، آن را به یک تعمیرگاه مطمئن برده تا توسط یک مکانیک ماهر مشکل پیدا شده و آن را حل کند.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “از دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور چه می‌دانید؟

 1. امیرهمایون مؤلف گفت:

  سلام پژو پارس 89 اتومات تی یو فایو دارم.
  چراغ روغن و‌چراغ چکم پس ازگرم شدن تو دور پائین روشن میشه.ناگفته نماند اویل پمپم رو هم یکبار عوض کردم
  کارهائیکه انجام دادم
  تعوض فیلترروغن
  تعویض روغن
  تعویض شمع روغن
  تعویض اویل پمپ، که البته ناگهان ازکار افتاد وموتور خاموش کردم و سریع بردم تعمیرگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *