معرفی قطعات خودرو

نحوه کار ترمز ای بی اس ABS چگونه است؟

نحوه کار ترمز ای بی اس

نحوه کار ترمز ای بی اس ABS  چگونه است؟ مخفف سیستم ترمز ضد قفل است که یک ویژگی ایمنی کلیدی در اکثر خودروها و کامیون های مدرن است. ترمزهای ضد قفل با سیستم ترمز معمولی خودرو کار می کنند و در صورت توقف ناگهانی آن ها را به طور خودکار پمپ می کنند.

توقف خودرو با عجله در یک جاده لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. سیستم ‌های ترمز ضد قفل (ABS) بسیاری از چالش‌ ها را از این رویداد اعصاب خردکن برطرف می‌کنند. در واقع، در سطوح لغزنده، حتی رانندگان حرفه ای نمی توانند بدون ABS به همان سرعتی که یک راننده معمولی با ABS متوقف می شود، توقف کنند.

در این مقاله از رادیس کار، همه چیز را در مورد سیستم های ترمز ضد قفل می آموزیم، نحوه کار ترمز ای بی اس، ترمز ای بی اس چگونه کار می‌کند؟ مزایا و معایب، چرا به آن ها نیاز دارید، چه چیزی در آن ها وجود دارد، برخی از انواع رایج و برخی مشکلات مرتبط با آن ها.

ترمز ای بی اس چگونه کار می‌کند؟

هنگام توقف ناگهانی، ممکن است یک یا چند چرخ وسیله نقلیه شما قفل شود و کنترل کمی بر وسیله نقلیه خود داشته باشید. در هنگام قفل شدن چرخ، چرخ های وسیله نقلیه شما از چرخش می ایستند و باعث می شوند ماشین شما سر بخورد. سال‌ها به رانندگان آموزش داده می‌شد که وقتی احساس می‌کردند وسیله نقلیه‌شان در حال لغزش است، ترمز را پمپ کنند.

امروزه، فناوری ABS فرآیند پمپاژ ترمز را خودکار می‌کند، بنابراین می‌توانید روی هدایت خودرو به سمت ایمنی در مواقع اضطراری تمرکز کنید.  نحوه کار ترمز ای بی اس با جلوگیری از قفل شدن چرخ ‌های خودرو، ترمزهای ضد قفل تضمین می‌کنند که شما می‌توانید در هنگام ترمزگیری سخت، آن را هدایت کنید.

در سیستم ترمز ضد قفل، سرعت چرخ ماشین شما کنترل می شود و اگر قفل چرخ تشخیص داده شود، یک سنسور پیامی را به یک کنترلر می فرستد که ترمز را تا 20 بار در ثانیه رها کرده و فشار می دهد و از قفل شدن جلوگیری می کند و به شما کمک می کند تا در حالت نگهداری قرار بگیرید.

در بسیاری از خودرو ها و کامیون ‌های جدید امروزی، ترمز های ضد قفل با سایر سیستم‌ های ایمنی مانند کنترل کشش و کنترل الکترونیکی پایداری کار می‌کنند تا تجربه رانندگی ایمن‌تری را ارائه دهند.

آیا ترمزهای ضد قفل با ترمزهای معمولی متفاوت هستند؟

بله. هنگامی که روی ترمزهای معمولی پدال ترمز را به شدت فشار می دهید، یک یا چند چرخ می توانند قفل شوند. به لطف عمل پمپاژ خودکار ترمزهای ضد قفل، می توانید کنترل را حفظ کرده و در هنگام توقف سریع به سمت ایمنی هدایت شوید.

ترمز ای بی اس چگونه کار می‌کند؟

محدودیت های ترمز ABS چیست؟

در حالی که نحوه کار ترمز ای بی اس ABS موفقیت آمیز هستند، اجازه ندهید که احساس امنیت کاذب به شما بدهند. برای درک کامل مزیت ترمز های ضد قفل، باید از رفتار های منفی مانند سرعت زیاد، عقب نشینی و رانندگی در هنگام خستگی اجتناب کنید.

استفاده از شیوه ‌های رانندگی ایمن زمان واکنش شما را افزایش می‌دهد، عاملی کلیدی برای اینکه بتوانید با خیال راحت در یک موقعیت اضطراری مذاکره کنید. انتظار نداشته باشید که نحوه کار ترمز ای بی اس ABS جبران رانندگی ضعیف باشد. احتیاط تضمین می کند که ویژگی های ایمنی مانند ترمزهای ضد قفل با پتانسیل کامل خود کار کنند.

پمپ ترمز ضد قفل و سوپاپ

تئوری پشت ترمزهای ضد قفل و نحوه کار ترمز ای بی اس ساده است. یک چرخ لغزش که در آن بخش تماس لاستیک نسبت به جاده می لغزد و کشش کمتری نسبت به چرخ غیر لغزنده دارد. اگر روی یخ گیر کرده اید، می دانید که اگر چرخ های شما در حال چرخش هستند، هیچ کششی ندارید. با جلوگیری از لغزش چرخ ها در حین کاهش سرعت، ترمز های ضد قفل از دو جهت برای شما سودمند است:

  • سریع تر می ایستید.
  • می توانید در حین توقف، فرمان دهید.

چهار جزء اصلی برای نحوه کار ترمز ای بی اس و سیستم ABS وجود دارد:

  • سنسورهای سرعت
  • پمپ
  • شیرآلات
  • کنترل کننده

سنسورهای سرعت

سیستم ترمز ضد قفل و نحوه کار ترمز ای بی اس به روشی نیاز دارد تا بداند چه زمانی چرخ در شرف قفل شدن است. سنسورهای سرعت که در هر چرخ یا در برخی موارد در دیفرانسیل قرار دارند این اطلاعات را ارائه می دهند.

شیرآلات

در خط ترمز هر ترمز یک سوپاپ وجود دارد که توسط ABS کنترل می شود. در برخی از سیستم ها، شیر سه موقعیت دارد:

  • در موقعیت یک، دریچه باز است. فشار سیلندر اصلی مستقیماً به ترمز منتقل می شود.
  • در موقعیت دو، سوپاپ خط را مسدود می کند و ترمز را از سیلندر اصلی جدا می کند. اگر راننده پدال ترمز را با شدت بیشتری فشار دهد، از افزایش بیشتر فشار جلوگیری می کند.
  • در موقعیت سه، سوپاپ مقداری از فشار ترمز را آزاد می کند.

پمپ

از آنجایی که سوپاپ قادر است فشار را از ترمزها آزاد کند، باید راهی برای بازگرداندن آن فشار وجود داشته باشد. این همان کاری است که پمپ انجام می دهد. هنگامی که یک شیر فشار را در یک خط کاهش می دهد، پمپ برای برگشت فشار وجود دارد.

کنترل کننده

کنترلر یک کامپیوتر در ماشین است. سنسورهای سرعت را تماشا می کند و سوپاپ ها را کنترل می کند.

تغییرات و الگوریتم های کنترلی مختلفی برای سیستم های ABS و نحوه کار ترمز ای بی اس وجود دارد. در مورد نحوه عملکرد یکی از سیستم های ساده تر بحث خواهیم کرد. کنترلر، سنسور های سرعت را همیشه کنترل می کند. به دنبال کاهش سرعت در چرخ است که غیرعادی است.

در نحوه کار ترمز ای بی اس درست قبل از اینکه چرخ قفل شود، سرعت آن کاهش می یابد. اگر کنترل نشود، چرخ خیلی سریعتر از هر ماشینی می ایستد. توقف یک خودرو از سرعت 60 مایل در ساعت (96.6 کیلومتر بر ساعت) در شرایط ایده‌آل ممکن است پنج ثانیه طول بکشد اما چرخی که قفل می‌شود می‌تواند در کمتر از یک ثانیه از چرخش خودداری کند.

کنترل کننده ABS می داند که چنین کاهش سریعی غیرممکن است، بنابراین فشار را به آن ترمز کاهش می دهد تا زمانی که شتابی را مشاهده کند، سپس فشار را افزایش می دهد تا زمانی که دوباره کاهش سرعت را ببیند.

می تواند این کار را خیلی سریع انجام دهد، قبل از اینکه تایر بتواند به طور قابل توجهی سرعت را تغییر دهد. نتیجه این است که سرعت تایر به همان سرعت خودرو کاهش می یابد و ترمزها لاستیک ها را بسیار نزدیک به نقطه ای که در آن شروع به قفل شدن می کنند نگه می دارد. این به سیستم حداکثر قدرت ترمز را می دهد.

هنگامی که سیستم ABS در حال کار است، یک ضربان در پدال ترمز احساس خواهید کرد. این ناشی از باز و بسته شدن سریع دریچه ها است. برخی از سیستم های ABS می توانند تا 15 بار در ثانیه چرخه بزنند.

انواع ترمز ضد قفل

سیستم های ترمز ضد قفل بسته به نوع ترمز های مورد استفاده از طرح های مختلفی استفاده می کنند. ما به آن ها با تعداد کانال ها اشاره خواهیم کرد، یعنی تعداد سوپاپ هایی که به صورت جداگانه کنترل می شوند و تعداد سنسور های سرعت.

ABS چهار کاناله چهار سنسور

این بهترین طرح است. یک سنسور سرعت در هر چهار چرخ و یک سوپاپ جداگانه برای هر چهار چرخ وجود دارد. با این تنظیم، کنترلر هر چرخ را به صورت جداگانه نظارت می کند تا مطمئن شود که حداکثر نیروی ترمز را به دست می آورد.

ABS سه کاناله و سه سنسور

این طرح که معمولاً در وانت های با ABS چهار چرخ یافت می شود، دارای یک سنسور سرعت و یک سوپاپ برای هر یک از چرخ های جلو، با یک سوپاپ و یک سنسور برای هر دو چرخ عقب است. سنسور سرعت چرخ های عقب در محور عقب قرار دارد.

این سیستم کنترل فردی چرخ های جلو را فراهم می کند، بنابراین هر دو می توانند به حداکثر نیروی ترمز دست یابند. چرخ های عقب با هم نظارت می شوند. قبل از اینکه ABS در عقب فعال شود، هر دو باید شروع به قفل شدن کنند. با استفاده از این سیستم، ممکن است یکی از چرخ های عقب در هنگام توقف قفل شود و باعث کاهش اثربخشی ترمز شود.

ABS تک کاناله تک سنسوری

این سیستم معمولاً در وانت های با ABS چرخ عقب یافت می شود. دارای یک سوپاپ که هر دو چرخ عقب را کنترل می کند و یک سنسور سرعت در محور عقب قرار دارد.

این سیستم مانند قسمت عقب یک سیستم سه کاناله عمل می کند. چرخ‌ های عقب با هم کنترل می‌شوند و هر دو باید قبل از ورود ABS شروع به قفل شدن کنند. در این سیستم همچنین ممکن است یکی از چرخ‌ های عقب قفل شود و کارایی ترمز را کاهش دهد.

این سیستم به راحتی قابل شناسایی است. معمولاً یک خط ترمز وجود دارد که از طریق یک اتصال T به هر دو چرخ عقب می رود. می توانید با جستجوی یک اتصال الکتریکی در نزدیکی دیفرانسیل روی محفظه محور عقب، سنسور سرعت را پیدا کنید.

ترمزهای ضد قفل

سوالات متداول نحوه کار ترمز ای بی اس ترمز ABS

آیا هنگام توقف در شرایط لغزنده باید پدال ترمز را پمپ کنم؟

شما مطلقاً نباید پدال ترمز را در خودروهای دارای ABS پمپ کنید. پمپ کردن ترمز تکنیکی است که گاهی اوقات در شرایط لغزنده استفاده می شود تا قفل چرخ ها باز شود تا خودرو در هنگام توقف تا حدودی صاف بماند. در خودروهایی که ABS دارند، چرخ‌ها هرگز نباید قفل شوند، بنابراین پمپ کردن ترمز باعث می‌شود توقف طولانی‌تری داشته باشید.

در توقف اضطراری در خودرویی با ABS، باید پدال ترمز را محکم فشار دهید و در حالی که ABS تمام کارها را انجام می دهد، آن را نگه دارید. شما یک ضربان در پدال احساس خواهید کرد که ممکن است کاملاً شدید باشد، اما این طبیعی است، بنابراین ترمز را رها نکنید.

آیا ترمزهای ضد قفل واقعا کار می کنند؟

ترمزهای ضد قفل واقعا به شما کمک می کنند بهتر توقف کنید. نحوه کار ترمز ای بی اس به گونه ای است از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کنند و کوتاه ترین فاصله توقف را در سطوح لغزنده فراهم می کنند. اما آیا واقعاً از حوادث جلوگیری می کنند؟ این معیار واقعی کارایی سیستم های ABS است.

موسسه بیمه ایمنی بزرگراه (IIHS) مطالعات متعددی را انجام داده است تا مشخص کند که آیا خودروهای مجهز به ABS در تصادفات مرگبار بیشتر یا کمتری دخیل هستند یا خیر. مشخص شد که در یک مطالعه در سال 1996، وسایل نقلیه مجهز به ABS در مجموع کمتر از وسایل نقلیه بدون خودرو درگیر تصادفات مرگبار بودند.

این مطالعه در واقع بیان کرد که اگرچه خودرو های دارای ABS کمتر در تصادفات منجر به مرگ برای سرنشینان خودرو های دیگر شرکت می کنند، اما احتمال اینکه در تصادفات منجر به مرگ برای سرنشینان خودروی ABS به ویژه تصادفات تک وسیله نقلیه شود، بیشتر است.

در مورد دلیل این امر گمانه زنی های زیادی وجود دارد. برخی از مردم فکر می کنند که رانندگان خودرو های مجهز به ABS به اشتباه از ABS استفاده می کنند یا با پمپ کردن ترمز یا با رها کردن ترمز هنگامی که احساس می کنند سیستم ضربان دارد. برخی از مردم فکر می کنند که از آنجایی که ABS به شما اجازه می دهد در هنگام توقف وحشتناک هدایت کنید، افراد بیشتری از جاده فرار کرده و تصادف می کنند.

برخی از اطلاعات جدیدتر ممکن است نشان دهد که میزان تصادف خودروهای ABS در حال بهبود است اما هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ABS ایمنی کلی را بهبود می بخشد.

چگونه ABS و چراغ ترمز را ریست می کنید؟

با جدا کردن کابل مثبت می توانید ABS را ریست کنید. تا زمانی که سیستم الکتریکی خودرو شارژ است، پدال ترمز را نگه دارید. پس از تخلیه، می توانید سنسور ABS را تغییر دهید.

وقتی چراغ ABS روشن می شود، این به چه معناست؟

چراغ ABS هشداری است مبنی بر اینکه سیستم ترمز ضد قفل از کار می افتد و ممکن است خودرو شما فورا متوقف نشود.

علائم بد بودن سنسور ABS چیست؟

اگر ABS از کار بیفتد، احتمالاً چراغ به طور مداوم روشن و خاموش می شود. همچنین، هنگامی که ترمز می زنید، خودروی شما بلافاصله متوقف نمی شود.

سیستم ABS چگونه کار می کند؟

نحوه کار ترمز ای بی اس  یک سیستم موثر است که خودرو شما را در شرایط ترمز شدید تنظیم می کند. هر چرخ دارای سنسور های جداگانه ای است که هنگام تشخیص قفل استفاده می شود. سپس سیستم ABS بلافاصله ترمز ها را پمپ می کند و خودرو را در این فرآیند متوقف می کند.

اجزای یک سیستم ABS چیست؟

سیستم ABS از چهار جزء جدایی ناپذیر تشکیل شده است. این شامل سنسورهای سرعت، یک پمپ، یک کنترلر و سوپاپ ها است.

در این مقاله از رادیس کار به بررسی نحوه کار ترمز ای بی اس، ترمز ای بی اس چگونه کار می‌کند؟ توضیح کامل ترمز ای بی اس و نحوه کارکرد آن و مزایا و معایب آن پرداختیم. محتوای موجود در این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و نباید به جای درخواست مشاوره حرفه ای از یک تکنسین یا مکانیک معتبر استفاده شود. اگر سؤال یا نگرانی خاصی در مورد هر یک از موضوعات مطرح شده در اینجا دارید، توصیه می کنیم با یک تکنسین یا مکانیک خبره مشورت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *